Служебно изведени

09.01.2020, 10:02 912 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.01.2020, 10:02
Публикации: 28 / 0
Здравейте ,  търговски представител продава стока по заявки . Преди да тръгне пуска фискални бонове за които събира сумите в последствие през деня , в офиса обаче в касата ги няма налични и касиерката ги пуска "служебно изведени" , той се отчита на другия ден и тя ги завежда "служебно въведени" за да може касата да е точна . Правилно ли е това ?! Според мен не се ощетява фиска ...
#1 | 09.01.2020, 10:13
Публикации: 9364 / 1591
От гледна точка на фактическата касова наличност чисто математически нещата са точни, но защо да се заприходяват в касата несъществуващи пари и да се прави тази гимнастика ? Или издайте фискалния бон при отчитане или просто помислете за мобилни устройства.
#2 | 09.01.2020, 11:18
Публикации: 3076 / 416
Или издайте фискалния бон при отчитане...
Плащащите клиенти няма ли да си поискат касовия бон? :)
#3 | 09.01.2020, 12:33
Публикации: 9364 / 1591
Имам фирма с хранителен магазин - много доставчици носят или изпращат касовата бележка допълнително, а други имат мобилни устройства. Явно всеки е намерил своя "начин" . И двете неща не са по реда си - да издадеш бон преди да си получил парите / ами , ако не ги получиш / или да го издадеш постфактум.
 Принципно мобилните устройства решават проблема .
#4 | 09.01.2020, 12:42
Публикации: 229 / 21
е де

чл.25
2) (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2019 г.) При разносна търговия фискалната касова бележка се издава от лицето по чл. 3 и се предава на разносвача, който от своя страна я предоставя на купувача при плащането, освен когато плащането по продажбата се регистрира и отчита чрез фискално устройство на мястото на предаване на стоката или услугата.
#5 | 09.01.2020, 12:49
Публикации: 9364 / 1591
Аз не знам какво става с вече издадената касова бележка като отиде разносвача и си коригират поръчката - едно се върне, друго се вземе...иначе много идеално заложено. Не, че няма дебитни и кредитни известия...
Да се върнем на въпроса - следва тогава тези суми от така издадените КБ да не се извеждат служебно, защото на практика никога не са влизали в касата. Аргументацията за липсата им ще е цитираният от tihomir.petrov текст.
#6 | 09.01.2020, 13:26
Публикации: 250 / 28
Според мен е правилно точно както го е описал/а becam, тъй като в момента на предаването на стоката има издаден касов бон, каквото е законовото изискване. В същото време наличните пари в касата в офиса се равняват със служебния отчет във всеки един момент. А точно това проверяват данъчните когато дойдат на проверка в обекта. Не приемат устни обяснения за липси или излишъци в касата. До сега движението на пари се записваше в книгата за дневните финансови отчети в горната таблица. С новите промени трябва да го отразяваме в касовия апарат  като служебно въведени/изведени суми.

Цитат на: delphine в Днес в 12:49
 " Да се върнем на въпроса - следва тогава тези суми от така издадените КБ да не се извеждат служебно, защото на практика никога не са влизали в касата."
       Делфинче, именно защото не са влизали в касата трябва да се занулят със служебно извеждане, тъй като не са налични.
#7 | 09.01.2020, 15:13
Публикации: 9364 / 1591
Според мен е правилно точно както го е описал/а becam,...

Толкова добре си го обяснила и изяснила - благодаря.
Просто се опитвам да си представя една фирма за разносна търговия каква работа си има да извежда и въвежда пари по подобни касови бележки, да сторнира и издава кредитни и дебитни известия / евентуално / . Не се учудвам като гледам практиката , че често се прави друго / всеки си е преценил риска /. И кой казва, че счетоводството не е наука / даже и изкуство / . :smile1:
#8 | 10.01.2020, 09:05
Публикации: 250 / 28
В този случай не става въпрос за разносна търговия, където в превозното средство има допълнително стоки и може да си добавяш на момента. Въпросът е само за поръчки с предварителна заявка – нещо като пазаруване през електронен магазин, само че с превоз на самия склад вместо с куриерска фирма. Поръчал си си например кафеварка и ти карат точно нея :wink1:
#9 | 10.01.2020, 09:54
Публикации: 229 / 21


§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "разносна търговия" е продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка; за разносна търговия се счита и продажбата на вестници и списания за обекти, специализирани само за вестници и списания;

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове