Относно обезщетение по чл.71

16.01.2020, 09:27 3315 9

16.01.2020, 09:27
Публикации: 40 / 1
Здравейте,
имаме нов работник от 10дни, като от предната работа е бил освободен по чл.331 с обезщетение 4 заплати. Сега при нас е на договор със срок на изпитване в полза на работодателя като монтажник, но шефът ми иска да го освобождава поради изпитателния срок, тъй като не се справя. Обаче позната счетоводителка ми казва, че ако го освободим така и той иде на бюрото по труда, веднага ще ни дойде проверка, защото трябвало минимум 45 дни да се води на работа. Вярно ли е това, защото аз никъде не прочитам за такова условие?
#1 | 16.01.2020, 09:36
Публикации: 7 / 0
Действително няма такова условие. Проблемът е, че тъй като прийомът с напускане и фиктивно назначаване, за да получаваш по-голям размер на обезщетение от НОИ е широко разпространен, става съмнително. Но не съм чувал НОИ да се занимава да подава сигнал до ИТ, за да дойдат и да проверят за този конкретен работник.
#2 | 16.01.2020, 09:51
Публикации: 364 / 42
Законово няма проблем да го освободите, но може би както е казала счетоводителката в НОИ имат практика да проверяват такива случай при прекратяване преди да са изтекли 45 дни.Много е вероятно.
#3 | 16.01.2020, 09:56
Публикации: 4393 / 734
Това, което трябва да направите е да документирате несправянето на работника, веднъж, два пъти, та като/ако дойдат да ви проверяват да имате документална обосновка.

Офтопик: Извън конкретния въпрос, а свързано с фиктивното назначаване и освобождаване, мисля, че това ще е причина за едно от следващите "облекчения" за бизнеса.
#4 | 16.01.2020, 10:06
Публикации: 40 / 1
bobo, как да документирам несправянето с работата - какъв документ да се изготви или нещо друго?
Иначе той се е подписал в книгите за начален инструктаж и на работното място, дал си е медицинско за започване на работа - това би било доказателство за това, че е работил..
#5 | 16.01.2020, 10:26
Публикации: 9336 / 1570
bobo, как да документирам несправянето с работата - какъв документ да се изготви или нещо друго?
Иначе той се е подписал в книгите за начален инструктаж и на работното място, дал си е медицинско за започване на работа - това би било доказателство за това, че е работил..
Искат всички документи, доказващи че е започнал работа и реално е работил - договор, който инструктажи, присъствие и форми и т. н.
Понякога пускат анкета на бившия работник и на останалите работници - кога е постъпил, на каква длъжност е бил, с каква заплата, идвал ли е редовно на работа, с кого е работил, как се казва прекия началник, как се казва шефа, въпроси за работното място.... ..
#6 | 16.01.2020, 13:03
Публикации: 4393 / 734
bobo, как да документирам несправянето с работата - какъв документ да се изготви или нещо друго?
Не ми е било нужно, и не съм правил такива, но примерно (повлиян от бюджета, понеже аз съм в бюджета) може шефът да си направи протокол за някаква негова контролна проверка, или пък някакъв протокол, че е допуснат брак, или грешки и т.н., или пък писмена забележка към работника (дори и да не е в смисъла на КТ), Ако работникът има някакъв междинен ръководител (бригадир, мениджър и др.) може да има доклад от този междинен ръководител до шефа. Нещо такова си мисля... на първо мислене. И не знам дали такава документация се приема от проверяващите.
#7 | 16.01.2020, 14:28
Публикации: 87 / 0
Проверяват всичко свързано с работника. Проверяват за фирми които не работят , а назначават и съкращават с цел  обезщетение. Когато всичко е точно, нама проблеми.
#8 | 16.01.2020, 15:11
Публикации: 40 / 1
mia111, а задължително ли е да ни проверят ако е бил за такъв кратък срок или само се предполага, че ще има проверка?
#9 | 16.01.2020, 15:49
Публикации: 9336 / 1570
mia111, а задължително ли е да ни проверят ако е бил за такъв кратък срок или само се предполага, че ще има проверка?

Само се предполага. Не  е задължително.
Но е много, много вероятно

Вържете си гащите с всички документи, запознайте работника с работата и колектива и не се притеснявайте. Пък ако е работил реално и сам се е запознал с нещата - още по-лесно :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група