Преминаване от допълнителен на основен догор

04.02.2020, 12:33 744 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.02.2020, 12:33
Публикации: 66 / 0
Здравейте,
Интересува ме от преминаване на лице от допълнителен договор към основен, като промяната е само в основанието на договора , може ли промяната да се извърши само с промяна в д1 при подаванто или трябва с доп.споразумение / прекратявене и сключване на нов?
#1 | 04.02.2020, 13:07
Публикации: 6991 / 1028
Най-правилно е с прекратяване, сключване на нов и уведомления към НАП.
Може би ще стане и с ДС + уведомление към НАП, но не съм убедена
#2 | 04.02.2020, 14:21
Публикации: 66 / 0
Най-правилно е с прекратяване, сключване на нов и уведомления към НАП.
Може би ще стане и с ДС + уведомление към НАП, но не съм убедена
А с подаване на д1?
#3 | 04.02.2020, 14:30
Публикации: 9394 / 1599
Подаването на Д1 ще промени основанието в Персоналния регистър на лицето, но в системата на НАП ще остане по регистрация като втори трудов договор. Това може да видите в справки - активни трудови договори . Там основанието не може да промените с Д1. Или прекратяване и назначаване или ДС. По всички правила вярно е първото, но с ДС / поне технически / също става.
#4 | 04.02.2020, 16:13
Публикации: 3096 / 421
Теоретично, прекратяването води след себе си и и други неща, например плащане на неползвани отпуски. Та, може би, теоретично, с ДС е по-добре?
#5 | 15.02.2020, 14:00
Публикации: 31 / 0
Здравейте, къде мога да прочета повече за основен и допълнителен договор.Или имам случай за промяна на длъжност, като новата длъжност да е на изпитателен срок, как може да се избегне изпитателния срок.
#6 | 15.02.2020, 14:27
Публикации: 6991 / 1028
Здравейте, къде мога да прочета повече за основен и допълнителен договор.Или имам случай за промяна на длъжност, като новата длъжност да е на изпитателен срок, как може да се избегне изпитателния срок.
Изпитателен срок може да има само ако започвате работа на нова длъжност или при нов работодател.
Не може да има изпитателен срок, ако при този работодател вече сте работили на същата длъжност, независимо кога във времето и независимо дали е било на основен, допълнителен, срочен или безсрочен договор.
Всичко това е написано в КТ, накъде около чл.70 или малко след него.

Ако зададете въпроса по-ясно, може да получите и по-конкретен отговор.
#7 | 31.03.2020, 17:19
Публикации: 31 / 0
Промяна на тд с допълнително споразумение, като се променя длъжността и срока на изпитателен  .Така направено правилно ли е, като на този договор вече е имало изпитателен срок или трябва да се сключи нов договор за новата позиция и промяна на срока?
#8 | 31.03.2020, 17:24
Публикации: 6991 / 1028
Щом е за нова длъжност, която не е заемана до сега от този работник при този работодател, то може пак да се включи изпинателен срок.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове