Какво ще стане ако раздавам дивиденти по свое усмотрение?

15.02.2020, 17:38 528 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.02.2020, 17:38
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
Чувал съм от счетоводители, че може да се раздават дивиденти веднъж и то само в края на годината, но бих искал да разбера какво ще стане ако раздавам дивиденти по свое усмотрение, например ежемесечно? Не виждам нищо грешно в това, все пак фирмата е създадена, за да ми служи. Опитвам се да разбера защо нямам право да тегля пари от собствената си фирма, когато имам нужда?
Благодаря.
#1 | 15.02.2020, 18:33
Публикации: 6955 / 1020
Дивиденти могат да се раздават винаги, когато:
 - има неразпределена печалба от минали години
и
- има решение на Общото събрание или на едноличния собственик на капитала за разпределяне на дивиденти от тази неразпределена печалба.

Няма ограничение точно в кой момент от годината може да стане това, нито колко пъти в годината.

право да тегля пари от собствената си фирма, когато имам нужда - това не означава "дивиденти", а "заем" или "скрито разпределение на печалбата"
#2 | 15.02.2020, 20:40
Публикации: 8 / 0
т.е. дивидентите се раздават само от печалбата от минали години, но не и от настоящите печалби така ли?
Ако примерно фирмата съществува от 6 месеца и към момента е на печалба, мога ли от тази печалба да раздам дивидент или трябва да изчакам да приключи годината?
Съответно какво ще стане ако не изчакам да приключи годината и раздам дивидент от настоящата печалба?
Благодаря
#3 | 15.02.2020, 21:16
Публикации: 776 / 161
А, да се сещате, че преди да приключи годината - може и да нямате печалба?
И единственото удостоверяване на печалбата на дружеството е с ГДД, съгл. чл.92 ЗКПО?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове