Отписване на вземания по авансово пращане

19.02.2020, 16:43 407 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.02.2020, 16:43
Публикации: 77 / 2
Моля Ви за съдействие по следния казус:
Имаме направено авансово плащане през 2013 година по Проформа Инвойс към Русия за доставка на стока, но не сме получили стоката и не  е  върнат аванса. Изминал е 5 годишния давностен срок.
Извършвани са някакви дейности по събирането на вземането  но няма резултати.
Мога ли да отпиша вземането и ще окаже ли влияние в ГДД за 2019г.?
#1 | 19.02.2020, 18:11
Публикации: 209 / 17
Вижте юрист да каже, при тези извършени действия по събирането, не удължават ли давността. Ръководството да ви каже, ще се търси ли или да се отписва.
Обикновено приходите и разходите, оказват влияние в ГГД.   Отписването на аванс е разход.
#2 | 20.02.2020, 12:53
Публикации: 77 / 2
Щом като отпиша аванса на разход, може би ще трябва в ГД да го дам в увелечение на резултата. 
#3 | 20.02.2020, 13:22
Публикации: 9160 / 1559
Вижте чл.34 и чл.37 от ЗКПО. След като е изминала давността признавате разхода съгласно чл.37 и не преобразувате.

http://balans.bg/6105-otpisani-vzemanija-s-iztekyl-davnosten-srok/
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове