Майчинство и наем

12.04.2012, 08:55 11602 14

12.04.2012, 08:55
Публикации: 6403 / 1130
Нещо забуксувах и имам нужда от помощ!
Жена е в отпуск по майчинство. Отдава под наем собствен имот (не СИО). Получила е СИС, данъкът е удържан. Подава ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
1. Трябва ли да внася здравни осигуровки върху дохода от наем?
2. Ако ДА, то кои колони в Таблица 2 да попълни?
#1 | 12.04.2012, 10:44
Публикации: 3145 / 253
Не внася здравни осигуровки от наема, защото е осигурена на друго основание.
#2 | 12.04.2012, 10:52
Публикации: 6403 / 1130
Благодаря! :thankyou: и весели празници!
#3 | 12.04.2012, 11:07
Публикации: 3145 / 253
Весели празници и на теб :)
#4 | 17.04.2012, 10:54
Публикации: 1202 / 120
Докато сте на тази вълна с ваше позволение ще използвам темата.
Бивш ЕТ вече на възраст /пенсионер по стаж и възраст + ТЕЛК и съпругата също/ е преустановил дейност и си е закрил фирмата, но му е останала оборудвана авто-работилница (собствен имот). Идеята е да се отдава за допълнителен доход почасово или за по няколко дни под наем  по системата "Направи си сам" на хора, които сами си ремонтират дребни (или не съвсем) неща по автомобилите, но нямат база и до сега са го правили на тротоара пред блока.
Има и вероятност нещата и да не потръгнат, та ме интересуват предложения за  възможно най-удобен и административно лек вариант, та да не бъде погнат човека на стари години от напъри и др.
Предварително благодаря!
#5 | 17.04.2012, 11:16
МамаБожка
т.е. той ще отдава тази автоработилница под наем, като фЛ?
#6 | 17.04.2012, 11:36
Публикации: 1202 / 120
Ами да...но само в случаи, че някой дойде и поиска да я ползва - няма да е постоянно натоварен сервиз и за тока да речем е лесно т.к. има отделен електромер, но за инструменти и всякакви др. агрегати (за ползване, поддръжка и възстановяване) - един вид се явява като услуга но формата е наем... Мисля, с типов договор, където да се вписват конкретните данни на ползвателя и услоавията за ползване, за да не бъде обвинен, че е възстановил дейността нелегално.
#7 | 17.04.2012, 11:45
МамаБожка
Ако фирма ще ползва работилницата, работата е ясна… СИС на ФЛ-пенсионера и удържане и внасяне на данъка от фирмата, ако ФЛ ще я ползва, пенсионера си попълва ГДД в края на годината, обявява си доходите от наем и плаща данъци
договор трябва да има
#8 | 17.04.2012, 11:54
Публикации: 3145 / 253
Простете, но мен пък ми навяват други мисли......много съм мнителна. А дали този собственик няма да си извършва същата дейност, а с това иска само да избегне некои и други нещица. Защото имам точно такива познати, които закриха фирмата, а сега видете ли те "услугват" на "приятели" а не ремонтират коли срещу заплащане.
#9 | 17.04.2012, 12:03
Публикации: 1202 / 120
Таня, точно от това се бяга. Човека е на ясно в какво могат да го обвинят, нищо че е 77 годишен. И поради тази причина ще има предварителен договор с данните на собственика на автомобила, когото проверяващите задължително трябва да открият по време на ремонта. Той кого ще си води вече си е негова работа, но той ще присъства. Никой от наследниците не е специалист по автомобили и евентуално и в бъдеще така ще се продължи - като наем от ФЛ на ФЛ. Питането е за необходимостта от предварителни регистрации, декларации, и всякакви, съпътстващи даречем отдаването под наем като основен бизнес.
#10 | 17.04.2012, 12:12
Публикации: 3145 / 253
Да, разбрах. Но като физическо лице нищо не трябав да декларира в НАП. Единствено  да си подава ГДД за дохода от наема.
#11 | 17.04.2012, 12:38
Публикации: 1202 / 120
Има едно нещо, което ме притеснява т.к. и човека май не е съвсем на ясно /не дава подробности - забравил е/. Това е изискването за промяна на предназначението на сградата и мисля, че такова са го задължили на времето да извърши и при закриването не съобщава да го е променял. Той е работил още преди 10.10.1989 г. по постановление и с договор с кооперация, но после е минал през патент и не знам точно какви процедури в това отношение е провел и как могат да се отразят сега като основание за друго тълкуване на едно обикновено наемно отношение.
#12 | 17.04.2012, 14:33
МамаБожка
Простете, но мен пък ми навяват други мисли......много съм мнителна. А дали този собственик няма да си извършва същата дейност, а с това иска само да избегне некои и други нещица. Защото имам точно такива познати, които закриха фирмата, а сега видете ли те "услугват" на "приятели" а не ремонтират коли срещу заплащане.


За целта си има съседи, които  осторожно следят за тези неща и съответно услужливо докладват където е нужно… важното е  premier7008, да изясни на човечеца каква е остановката, а от там всеки си носи сам данъчния кръст
#13 | 17.04.2012, 14:35
МамаБожка
Има едно нещо, което ме притеснява т.к. и човека май не е съвсем на ясно /не дава подробности - забравил е/. Това е изискването за промяна на предназначението на сградата и мисля, че такова са го задължили на времето да извърши и при закриването не съобщава да го е променял. Той е работил още преди 10.10.1989 г. по постановление и с договор с кооперация, но после е минал през патент и не знам точно какви процедури в това отношение е провел и как могат да се отразят сега като основание за друго тълкуване на едно обикновено наемно отношение.
всъщност помещението си има това предназначение още от онова време ли? ако е така не е необходимо да прави нищо... все пак не е зле да се види какво е записано в общинарските книги
#14 | 17.04.2012, 14:48
Публикации: 1202 / 120
Абе то ....май аз ще съм този дето ще ходи...ама като немога да отказвам - какво да се правя... а като знам кви "експерти" пък са в общината.... Щом  имот, купен чрез общината преди 25 г. /както бе редът тогава/ е подаден сега служебно в електронният кадастър на името на стария си собственик...не ми се мисли.... ;D
Благодаря на всички за насоките !  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група