Преминаване на работа от разстояние

25.03.2020, 17:42 651 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.03.2020, 17:42
Публикации: 37 / 1
Здравейте, каква следва да е процедурата при преминаване на работа от разстояние при извънредно положение? Освен заповедта на работодателя, необходимо ли е сключване на допълнително споразумение? Ако се сключват ДС, трябва ли да се подаде уведомление в НАП, при положение, че някои от работниците ще работят в друго населено място/местоживеенето, от където ще се работи е в различно населено място от офиса на работодателя/?
#1 | 25.03.2020, 18:07
Публикации: 65 / 2
Точно такъв въпрос имах и аз, досега нямам отговор. Питах в МТСП препратиха ме към ИТ, от там чакам да отговорят. Ще следя и тук темата, ако някой колега вече има отговор.
#2 | 25.03.2020, 22:37
Публикации: 3050 / 410
1. Създава се чл. 120б:
"Възлагане на надомна работа и работа от разстояние при обявено извънредно положение
Чл. 120б. (1) Работодателят може при обявено извънредно положение да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно надомна работа и/или работа от разстояние. В този случай се изменя само мястото на работа, без да се променят другите условия по трудовия договор.
(2) Промяната по ал. 1 се извършва със заповед на работодателя, в която се определят условията по чл. 107в, ал. 2 и/или чл. 107и, ал. 2."

"Без негово съгласие", тоест без ДС, а само със заповед.

За уведомлението по чл. 62 - не знам дали трябва, но виждам, че надомната работа и работата от разстояние се третират различно. При диагонален прочит на КТ виждам, че за надомна работа се сключва ТД, в който се посочва местонахождението на работното място, работодателят води специална документация и т.н. Надомната работа е постоянна и няма работно място в помещенията на работодателя. Работата от разстояние пък е само "форма за организиране на работа, изнесена извън помещения на работодателя", може да има и "смесени режими на работа", има възможност за въртене от единия към другия режим. Втория начин на работа - от разстояние, ми се вижда по-облекчен документално, а дали се подава уведомление...?!? Какво става, ако днес съм от разстояние, утре от работа, вдругиден пак от разстояние и т.н.?!? Не мисля, че в такъв случай ще подавам ежедневни Ув62, поне при работа от разстояние. Но кой знае...




#3 | 26.03.2020, 15:04
Публикации: 1 / 0
По същия въпрос вчера звънях в ИТ - Бургас. От там ми казаха, че не са компетентни да дадът такава информация. След това звънях в НАП, след прехвърляне на няколко телефона, отговора беше "Ако служителя работи в едно населено място, но живее и ще работи от растояние в друго населено място, трябва да се подаде уведомление за смяна на работното място"
#4 | 26.03.2020, 17:15
Публикации: 37 / 1
Благодаря за отговорите!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове