Намаляване на полагаемия годишен отпуск от 1 април

28.03.2020, 18:29 1528 3

28.03.2020, 18:29
Публикации: 3 / 0
Здравейте, моля за помощ по следния казус. Фирмата, в която работя предоставя на всички служители платен годишен отпуск в размер на 25 дни, което е записано в трудовите договори и уведомленията за полагаем отпуск за годината, които даваме за подпис на служителите до 31 януари всяка година.
Предвид създалата се кризисна ситуация, искаме да намалим полагаемия отпуск за 2020 на 20 дни. Необходимо ли е да сключваме отделни допълнителни споразумения с всеки служител или това може да се случи с вътрешна заповед или друг документ, въпреки, че вече са раздадени уведомленията с отпуск за 2020 в размер на 25 дни?
Ако направим промяната от 1 април, бихме ли могли да намалим полагаемия отпуск на 20 дни за цялата 2020 или е необходимо да бъде пропорционално изчислено, а именно от януари до март (25:12)*3 и от април до декември (20:12)*9?
#1 | 28.03.2020, 19:15
Публикации: 182 / 7
Еее, не е много редно да намаляте отпуска със задна дата, а какво би се случило ако служител вече е ползвал договорения в началото на годината размер от 25 дни?!
#2 | 28.03.2020, 19:47
Публикации: 9299 / 1558
Щом искате да промените ТД с друго, освен увеличение на заплатата, това трябва да стане с двустранно подписано ДС. Според това, от коя дата се споразумеете с конкретния служител а влезе в сила това ДС, по този начин изчислявате полагаемия се отпуск
#3 | 28.03.2020, 20:56
Публикации: 3 / 0
Благодаря, ХХХХХ, такова е и моето разбиране, но тъй като не съм била в такава ситуация, не съм съвсем сигурна.

Didtria, абсолютно съм съгласна, че не е редно. В тази ситуация търсим възможности да не се прибягва до съкращаване на служители, при положение, че работата е намаляла с повече от 50%, а да намалим други разходи.

Благодаря за коментарите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група