Трдов договор по чл.68,ал.1,т.1 от КТ

31.03.2020, 15:57 901 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.03.2020, 15:57
Публикации: 66 / 0
  Здравейте!
Трудов договор по чл.68,ал.1,т.1 от КТ е пуснат със срок до 15.09.2020г. Работникът е постъпил на 11.03.2020г. В договора няма срок на изпитване. Въпросите са следните:
1.Неплатения отпуск зачитащ се за стаж пропорционално на времетраенето на договора ли се изчислява?
2.Евентуално как работникът може да бъде съкратен,в предвид това,че договорът е срочен?
Благодаря ви!
#1 | 31.03.2020, 16:08
Публикации: 66 / 0
Пропуснах да отбележя,че срокът на предизвестието за прекратяване на трудовия договор  е 90 дни.
#2 | 31.03.2020, 16:18
Публикации: 5890 / 505
Неплатеният отпуск, който се зачита за трудов стаж е 30 работни дни за една календарна година.
#3 | 31.03.2020, 16:27
Публикации: 66 / 0
   Да,но той няма да е работил една календарна година
#4 | 31.03.2020, 16:54
Публикации: 6902 / 1012
   Да,но той няма да е работил една календарна година
Нищо. Първите 30 р.д. неплатен от началото на годината се зачитат за стаж. Ако е постъпил през годината, задължително поискайте справка от предходния работодател за ползвания от.01.01.2020 насам платен и неплатен отпуск.
Ако работника иска, и ако Вие сте съгласни, може да го пуснете в 5 месеца неплатен още след първия работен ден
#5 | 31.03.2020, 18:18
Публикации: 66 / 0
До м.12.2019г. е работил в същата фирма,в която е в момента назначен,като м.10,11 и 12.19г. е бил в неплатен отпуск. Договорът му е прекратен считано от 01.01.2020г. и от 11.03.2020г. отново е назначен по посочения по-горе член.
Или от 01.01.2020 до 11.03.2020г. той няма никъде трудов договор. И тай като срокът на договора му е фиксиран,платения отпуск ще му бъде изчислен пропорционално на срока на договора,но не би ли следвало така да се процедира и с неплатения /имам в предвид за 30-те дни,които се зачитат за стаж/.
#6 | 31.03.2020, 20:11
Публикации: 6902 / 1012
не би ли следвало така да се процедира и с неплатения /имам в предвид за 30-те дни,които се зачитат за стаж/

Не, не следва
#7 | 01.04.2020, 12:01
Публикации: 66 / 0
  А бихте ли ми посочили на кое основание!
  Благодаря!
#8 | 01.04.2020, 12:12
Публикации: 6902 / 1012
  А бихте ли ми посочили на кое основание!
  Благодаря!

КСО, чл. 9, ал. 2, т. 3
За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;

КТ, чл. 160, ал.3
(3) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.

На нито едно от двете места не се споменава, че е пропорционално на стажа, на отработеното време, на продължителността на ТД, на броя работодатели, при които е ползван неплатения и т.н.
#9 | 01.04.2020, 16:13
Публикации: 66 / 0
Да ,не се споменава на нито едно от двете места,но по тая логика ако лицето беше назначено на срочен трудов договор за например два месеца,щеще да има право пак на 30 дни неплатен зачитащ се за стаж. Аз също мисля като вас и дано сме прави,защото в противен случай лицето няма да може да ползва обезщетение от бюрото по труда след прекратяване на договора ако сметнат ,че има начислени в повече от полагащите му се дни неплатен отпуск зачитащ се за стаж.
Благодаря ви за отговора!
#10 | 01.04.2020, 16:18
Публикации: 6902 / 1012
Не се притеснявайте за бюрото оп труда. Пращала съм хора на борсата на 01.03.20** г с 10 отработени дни и 30 р.д. неплатен отпуск. Вярно - били са на безсрочен ТД, но това е без значение.
#11 | 01.04.2020, 16:43
Публикации: 66 / 0
 А как стои въпросът със съкращение,при условие,че договорът е срочен?
#12 | 01.04.2020, 17:03
Публикации: 6902 / 1012
 А как стои въпросът със съкращение,при условие,че договорът е срочен?
Вариант 1. По чл.325, ал.1, т. 3 при изтичане срока на договора
Вариант 2. По чл.328 и точка според основанието с тримесечно предизвестие. С отработване на предизвестието или с обезщетение
Вариант 3. По чл. 325, ал.1, т.1 при взаимно съгласие
Варианти 4, 5, 6... - по чл.327, ако има основание, по останалите точки на чл. 325, по чл.331, дисциплинарно, по желание на работника с предизвестие....
#13 | 02.04.2020, 12:30
Публикации: 66 / 0
Вариант 1-не става -срокът изтича септември
Вариант 2-не става,трябва обезщетение от три заплати или три месеца да работи
Вариант 3-ще загуби работника,тъй като има право на борса една година ако не е по този член и алинея
Вариант 4,5,6-нищо подходящо по чл.327,чл.325 и абсурд по чл.331
#14 | 02.04.2020, 12:37
Публикации: 6902 / 1012
Колко месеца са минали от началото на работа по договора, за който питате?
Ако става въпрос за същия, по който няма срок за изпитване, защото и преди е работил на същата длъжност при същия работодател, то не виждам взаимноизгоден вариант за "пълна борса".
Е, ако прекратите този ТД по 325/1/1 и сключите нов по чл. 68/1/2 за определена работа, тази работа приключи за 5-10 дни /например почистване и дезинфекциране на помещенията на фирмата/ и прекратявате по чл.325/1/4. Ще стане. Законно е. Обаче има голяма вероятност да Ви направят проверка.

Преди да направите "услугата", направете справка колко месеца с осигуровки за безработица има лицето през последните 18. В това число се включват 30-те работни дни неплатен, зачетен за стаж, болничните и майчинството. Ако няма 12, по-добре не си играйте.
#15 | 03.04.2020, 11:20
Публикации: 66 / 0
Направила съм справката-през последнине 18 месеца има само 5м.прекъсване.Има право на пълна борса.Но сега си мисля,че може и да е с изпитателен срок,тъй като предната му длъжност е в клас 7,а сега в клас 9.Само,че при един и същ работодател. Какво ще ме посъветвате?
Да не се заядат после,че са сходни длъжности-едната електромонт.,а другата поддръжка на сграда.
#16 | 03.04.2020, 11:22
Публикации: 66 / 0
Назначен е сега от 11.03.2020г. за втори път,първия път не е имал изпит.срок.
#17 | 03.04.2020, 11:50
Публикации: 6902 / 1012
тъй като предната му длъжност е в клас 7,а сега в клас 9 - щом са с различни кодове, значи длъжностите са различни.  Поне документално. Проверете добре и добавете в ТД едно :във връзка с чл.70"
#18 | 03.04.2020, 12:39
Публикации: 66 / 0
Проверих и добавих :)
В тр.договор общ стаж всичкия,а по сходната длъжност тогава 00г.00м.00д.,нали така
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове