Самоосигуряващи от нап

01.04.2020, 14:12 809 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.04.2020, 14:12
Публикации: 662 / 19
това не знам дали е пускано ,ако е изтривайте ме ..
https://www.nap.bg/news?id=4212
#1 | 01.04.2020, 14:21
Публикации: 6902 / 1012
Да благодарим на Пъпешчето, че обърна внимание на следното:
Указавието се отнася за  се лица, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци и земеделски стопани, които са избрали да се облагат по реда на чл. 26 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/, както и за едноличните търговци, които се облагат с патентен данък по Закона за местните данъци и такси.
За другите СОЛове /съдружници, собственици, свободни професии, ЗП, които се облагат по чл.29 от ЗДДФЛ и др./ нищо не пише. Дали е нарочно или от недоглеждане, не мога да кажа. Може би се изхожда от факта, че само при тези лица осигурителния доход зависи от печалбата....
#2 | 01.04.2020, 14:30
Публикации: 662 / 19
пише ,че за тях е 30,04,2020 а защо е така сигурно и тия дето са го измислели не могат да отговорят
#3 | 01.04.2020, 14:34
Публикации: 9299 / 1583
пише ,че за тях е 30,04,2020 а защо е така сигурно и тия дето са го измислели не могат да отговорят

Най-вероятно защото не следят ситуацията, породила извънредното положение или въпреки нея са решили в очаквания пик на епидемията да изпратят хората / поне една не малка част / да си подават декларациите в НАП или в пощата . Може пък да спазват 2 м дистанция, докато чакат...
#4 | 01.04.2020, 14:37
Публикации: 662 / 19
а ми и да не ходя аз сега карам физическите да ходят да си вадят ПИК... писна ми вече все ние да обираме калая ,тия мерки все едно са само за депутатите  .....ама това е друга тема 
#5 | 01.04.2020, 14:47
Публикации: 204 / 0
А относно издаването на ел.подпис за тези които нямат безплатно от Държавата, чухте и знаете ли нещо? Как ще става?
#6 | 01.04.2020, 18:24
Публикации: 265 / 5
А относно издаването на ел.подпис за тези които нямат безплатно от Държавата, чухте и знаете ли нещо? Как ще става?
Може би имате предвид ПИК – персонален идентификационен код? Доколкото съм запознат няма безплатни електнронни подписи.
#7 | 01.04.2020, 18:45
Публикации: 27 / 1
има за един месец ще се дават  и аз чух днес но не обърнах много внимание защото ми се видя поредната тъпотия .Дали ще отидеш за ПИК в нап или за подпис не е кой знае каква разлика
#8 | 02.04.2020, 11:23
Публикации: 189 / 1
Здравейте,
ЕООД от 2 месеца няма никакви приходи, има разходи за телефонни услуги и закупено устройство, което е на лизинг  плащането на задълженията се извършва по банков път. Дружеството е регистрирано по ДДС.
Въпросът ми е  може ли  собственика, който се осигурява като СОЛ  да подаде декларация за прекъсване  дейност или не, след като дружеството независимо , че няма приходи има разходи,
и тези фактури ще се отразяват всеки месец в дневника за покупки, ДДС декларация няма да е нулева?.
#9 | 02.04.2020, 11:42
Публикации: 6902 / 1012
тези фактури ще се отразяват всеки месец в дневника за покупки
е, чак пък всеки месец :) Нека да е на 10-12 месеца :)
Пък това може да го прави и обслужващия счетоводител, нали?

Никъде няма определение на понятието "упражняване на дейност". Кой как и с какво може да докаже, че е имало или е нямало дейност и кой ива по-добри аргументи - така постъпва.
#10 | 02.04.2020, 11:57
Публикации: 189 / 1
Как издадените фактури да се осчетоводят на 10  или 12 месеца, като след
Здравейте,
ЕООД от 2 месеца няма никакви приходи, има разходи за телефонни услуги и закупено устройство, което е на лизинг  плащането на задълженията се извършва по банков път. Дружеството е регистрирано по ДДС.
Въпросът ми е  може ли  собственика, който се осигурява като СОЛ  да подаде декларация за прекъсване  дейност или не, след като дружеството независимо , че няма приходи има разходи,
и тези фактури ще се отразяват всеки месец в дневника за покупки, ДДС декларация няма да е нулева?.
#11 | 02.04.2020, 12:01
Публикации: 189 / 1
Как да се осчетоводят  на 10 или 12 месеца , при условие, че при всяка издадена фактура , следва плащане ?, има плащане няма фактура?. Съвсем се обърках.
#12 | 02.04.2020, 12:03
Публикации: 6902 / 1012
Гизданова, при положение че нямате приходи, а само разходи, и всеки месец отразявате разходните фактури в дневника за продажбите, то на всеки три месеца ли имате процедура по реалното възстановяване на данъчния кредит от НАП?
А счетоводителят Ви какво Ви съветва? И за ДДСто , и за самоосигуряването.

ПП Плащането няма никакво отношение нито за издаването на фактура, нито за отразяването й в дневник покупки. И за това попитайте счетоводителя си.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове