Въпрос относно наемане на фрийлансър(и) и счетоводство

09.07.2020, 19:47 3061 6

09.07.2020, 19:47
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
интересува ме наложащо ли е сключването на граждански договор, ако се наема фрийлансър от сайтове като Freelancer.com, Upwork.com, Fiverr.com и подобни?

Гореспоменатите сайтове пускат фактура при направено плащане към платформата, след което фрийлансърът може да изтегли парите си чрез методите на плащане, които се предлагат.

Достатъчно ли е да си пусна фактура за фирмата и тя да служи като осчетоводяване за разход по платежно за извършена услуга, като както казах самата платформа издава фактури?

Благодаря.
#1 | 10.07.2020, 12:15
Публикации: 148 / 11
Здравейте,

Аз само не разбрах дали Вие сте в позицията на freelancer-а или на юридическото лице, получател услугите. Ако ми отговорите, ще опитам да Ви дам съвет.
#2 | 15.07.2020, 12:37
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
аз наемам въпросните фрийлансъри.

Благодаря.
#3 | 16.07.2020, 00:03
Публикации: 11 / 0
Като си генерирате фактурата от платформата, би трябвало тя да е от фрилансъра към вас, а не от платформата към вас. Поне така работи upwork.
#4 | 16.07.2020, 19:58
Публикации: 6 / 0
Честно казано Upwork не съм ползвал наскоро, но ето как изглежда една примерна фактура от fiverr например: https://i.ibb.co/55pfRNf/img-invoice.png

Като съответно там където пише To: Bulgaria могат да се въведат съответните данни на фирмата.
#5 | 17.07.2020, 10:09
Публикации: 11 / 0
Тоест, Вие плащате 165 долара за услугата от фрийлансъра и отделно някакви такса Service fee. Нали така? Така както изглежда, трябва да си издадете протокол за самоначисляване и да си го включите в дневниците, ако вместо България са посочени данните на вашата фирма. Стига данните на фирмата да са там, не виждам нищо нередно, освен че пише copy, но може би сте дръпнал фактурата като копие, а не оригинал.
При fiverr изглежда, че фрилансъра фактурира на fiverr и те ви префактурират услугата + тяхна такса.
При upwork съм виждала малко по- различен модел, но явно зависи от платформата.
#6 | 17.07.2020, 10:35
Публикации: 6 / 0
При fiverr изглежда, че фрилансъра фактурира на fiverr и те ви префактурират услугата + тяхна такса.
При upwork съм виждала малко по- различен модел, но явно зависи от платформата.
Да, принципно точно така работи и такъв е модела на фактуриране.

Благодаря за отговора!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група