ЗП без реализирани приходи

08.05.2012, 13:50 5825 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.05.2012, 13:50
Публикации: 51 / 1
Здравейте!
Имам следният казус: Лицето се осигурява по ДУК в ООД с основна дейност търговия. Регистрирал се е като ЗП (физическо лице) и е подало декларация, че ще се осигурява като ЗП чрез булстата на дружеството. От тук вече излиза големият въпросителен за мен самата ... до сега са му подавали декларация образец 1, с код 12 за самоосигуряващо се лице (нищо общо със ЗП, за който кода беше 13, ако не се лъжа) на 420 лв. Първият ми въпрос е - редно ли е това и ако не как да го поправя?
А вторият - трябва ли да се осигурява като ЗП? Тъй като отглежда овошки, от които до момента няма никакви приходи, а разходите му са били само за закупуването на дръвчетата?
#1 | 08.05.2012, 14:07
Публикации: 531 / 19
Моля, дайте по-подробна информация.
Казвате че се осигурява по ДУК ,би трябвало да се подава декларация обр. 1 с код 10 /За изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества/.
В същото време твърдите, че  е подавана с код 12  /За самоосигуряващите се/.
Твърдите, че е подадена декларация, че ще се осигурява като ЗП през булстата на дружеството /предполагам окд 5/.
#2 | 08.05.2012, 14:15
Публикации: 51 / 1
Да, мой е пропуска, моля да ме извините!
От дружеството се подава образец 1, веднъж с код 10, за ДУК и веднъж с код 12, като самоосигуряващо лице. Което според мен, не трябва да е така. Мисля че трябва да се подава код 10 (ДУК) и 13 (ЗП), ако въобще трябва да се осигурява като ЗП и е възможно това да става чрез булстата на фирмата, а не от лична сметка на ЗП.
И да - при регистрацията на ЗП е подадена ОКд 5, че лицето регистриран ЗП, ще се осигурява като ЗП, чрез Булстата на ООД-то. (като ЗП и управителя на ООД е едно и също лице, но с две различни дейности).
Ако съм пропуснала нещо като информация, ще я допълня, само да стигнем до някакъв извод какво е вярно да се подава и дали трябва да се осигурява.
Благодаря ви!
#3 | 08.05.2012, 14:49
Публикации: 531 / 19
До колкото разбрах лицето се самоосигурява и едновременно му се внасят осигуровки по ДУК. Същото лице е и ЗП.

Съгласно
НАРЕДБА за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица

чл. 2 (3) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., доп., бр. 17 от 2008 г., изм., бр. 2 от 2010 г., в сила от 1.01.2010 г., доп., бр. 16 от 2012 г. , в сила от 1.03.2012 г.) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2.

Предходната редакция беше:

чл. 2 (3) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., доп., бр. 17 от 2008 г., изм., бр. 2 от 2010 г., в сила от 1.01.2010 г Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.  Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2.

КСО чл. 4 ал.3:
1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;



От едно писъмце отдавна пишеше:
В случай, че лицето получава възнаграждение като изпълнител по договор за управление и контрол и едновременно с това упражнява трудова дейност като собственик на едноличното си дружество, се дължат осигурителни вноски и на двете основания. Осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната година.

Предполагам, че на въпросното лице са му необходими доходи за доказване на имущество и затова му се генерира по-голям доход.

Така че е възможно да му се подава и с код 10 и с код 12 без да бъде в разрез с нормативите. За ЗП не е необходимо да се осигурява /видно от цитирания член по-горе/.
Ако има нещо друго, за което се сетите и е полезно за разрешаване на казуса си, моля споделете, за да бъдем максимално полезни! :thumbup:
Лек у успешен завършек на работния ден! :)
#4 | 08.05.2012, 15:01
Публикации: 51 / 1
Благодаря за изчерпателният отговор!
Само като забележка да допълня, че лицето не трябва да е самоосигуряващо, а явно колегите преди мен по погрешка са му подавали образец 1 с код 12, вместо 13, а ДУК си  е редовен. Поне аз като гледам подаваната информация стигам до това заключение. 
#5 | 08.05.2012, 15:04
Публикации: 531 / 19
il4eto, прегледайте обстойно наличната информация, говорете с управителя. Ако може да получите някаква информация от предходните ви колеги ще е добре и оправете нещата както трябва да бъдат.
Желая ви успех! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
#6 | 08.05.2012, 15:15
Публикации: 51 / 1
Благодаря _Кети_! Захванала съм се с това и трябва да го довърша до край!  :thumbup:  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група