Стаж при определяне периода за получаване на обезщетение Безработица

11.09.2020, 23:01 1150 2

11.09.2020, 23:01
Публикации: 1 / 0
Здравейте,според Разпореждане на НОИ стажът ми е 10г и 9м,а според мои изчисления на база трудова книжка / и с помоща на калкулатора Ви/са 11г 1м и 1 ден т.е вместо 10месеца имам право на 8м борса.От НоИ ми обясниха,че през 2005 имам пропуснат 1 месец от работодател/незнам поради каква причина/,и не вземали в предвид месеца на прекратяване на трудовия договор.Това корекно ли е?И ако не,мога ли да настоявам за преизчисляване на стажа,трудовите ми договори са били винаги на 8ч.
Благодаря!
#1 | 14.09.2020, 08:10
Публикации: 352 / 19
Обжалвайте разпореждането в частта за определения период на право на безработица пред директора на териториалното поделение.
Жалбата със сигурност ще бъде разгледана от друг екип служители при условие, че е подадена в срока за обжалването.
#2 | 14.09.2020, 09:22
Публикации: 9370 / 1574
не вземали в предвид месеца на прекратяване на трудовия договор

Ей това условие не мога да го открия никъде. Преди много години /повече от 10/ върнаха един наш бивш работник от борсата, защото нямал нужните 9 /тогава/ месеца.  Беше ми цитиран член от някаква наредба, който не помня и който в последствие беше променен.

Искам да попитам знаещите, когато ТД е прекратен на 10.09., то:
1. до коя дата са 18-те месеца, през които трябва да има 12 м. стаж с осигуровки за безработица? до 31.08. или до 10.09.?
КСО, чл. 54а, ал.1 казва, че това са "последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването"
2. до коя дата се изчислява осиг.стаж за определяне периода на обезщетението? До 31.08. или до 10.09.?
Според КСО, чл. 54в, ал.1 това е  "продължителността на осигурителния стаж, по време на който лицата са били осигурени за безработица, за времето след 31 декември 2001 г."

Единственото, което е записано по-ясно, е че при определяне размера на обезщетението се взема дохода от последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването. Според примера - до 31.08.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група