Фризьор - самоосигуряващо се лице - окончателен осигурителен доход

15.09.2020, 14:17 281 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.09.2020, 14:17
Публикации: 64 / 2
Физ.лице се регистрира като свободна професия в БУЛСТАТ.
Съответно дейността се облага с патент.
Лицетето се самоосигурявава авансово месечно върху 610 лв.
На края на годината има доход 12000лв. т.е. по 1000 лв./месец.

Как се определя окончателния/годишен осигуритилен доход?
Има ли право от дохода да приспадне направените разходи /наем, консумативи, други/?
#1 | 15.09.2020, 14:31
Публикации: 9471 / 1607
Как се определя окончателния/годишен осигуритилен доход?

От Указанията към Приложение 7 на ГДД чл.50 :

Скрит текст :
#2 | 15.09.2020, 14:41
Публикации: 64 / 2
Т.е. има право да приспадне направените разходи - наем, консумативи, материали, други?
В този случай трябва ли да взима фактури на БУЛСТАТА - за да се признаят на разход, защото само с касови бележки е ясно, че няма да стане?
#3 | 15.09.2020, 15:00
Публикации: 9471 / 1607
Т.е. има право да приспадне направените разходи - наем, консумативи, материали, други?
В този случай трябва ли да взима фактури на БУЛСТАТА - за да се признаят на разход, защото само с касови бележки е ясно, че няма да стане?

Доколкото разбирам от написаното вашият случай е на СОЛ - ФЛ свободна професия и изложеният пример не го касае. По-скоро е важен този текст " ...или друга дейност) и съгласно съответстващите правила, предвидени в ЗДДФЛ за тези източници на доход. "
Вижте и чл.29 ЗДДФЛ.
Вижте Т1/2 и указанията за попълване на колоната обл. доход СОЛ.
#4 | 15.09.2020, 15:33
Публикации: 360 / 14
Здравейте,
Действително дейността се облага с патентен данък. Патентният данък е окончателен данък или за тая икономическа дейност до достигане на задължителните приходи за определения в ЗДДС период други данъци не се дължат.
По отношение на осигурителния доход върху който се дължат осигурителните вноски за довнасяне при условие, че годишния осигурителен доход е само от тая икономическа дейност- фризьорство, то той се формира като разлика от годишния доход/12.1000/ и осигурителния доход, върху който са внесени авансови месечни вноски/12.610/ или се дължат за довнасяне в съответните проценти по фондове върху доход /12.390/.
#5 | 15.09.2020, 15:55
Публикации: 360 / 14
По отношение на счетоводното отчитане на разходите за тая дейност-фризьорство, която извършвате, до когато подлежите на облагане с патентен данък е ваш избора дали ще изисквате фактури от доставчиците на професионални стоки, които ползвате, т.е. и фискален бон придружен с другите стокови документи и сертификати за качество е достатъчен.
Евентуално при регистрация по ЗДДС и ползване на данъчен кредит за наличните активи ще ви потрябват фактурите, но можете да си планирате спрямо срокове на годност, наличности на стоки и наближаващи задължителни условия за регистрация по ЗДДС от кога да изисквате и фактури.
#6 | 15.09.2020, 16:25
Публикации: 64 / 2
Сега пробвах при попълване на ГДД с БАРКОД - Приложение 7 /патент/ като се попълни Част II:
в колоната за "Свободна професия" попълвам доход 12000лв. и автоматично приспада 25% НПР и съответно ред 3 "облагаем доход" е 9000лв.
Според мен 9000 лв. трябва да се запишат в таблица 1 и таблица 2 за осигурителния доход.

P.S. ако фризьора е регистриран и като занаятчия дори смятам, че има право на 40% НПР. Приложение 7 /патент/ Част II в колона "Занаятчия".

Вече се чудя кой е правилния начин?!
#7 | 15.09.2020, 16:32
Публикации: 9471 / 1607
Ако ФЛ е регистрирано като занаятчия и дейността я има в списъка на патентните попълва в Приложение 7 графата за занаятчия и си ползва процентите там.
#8 | 15.09.2020, 16:35
Публикации: 64 / 2
Ако не е регистрирано като занаятчия тогава графата за свободна професия ли попълва?
#9 | 15.09.2020, 16:36
Публикации: 9471 / 1607
 :ok:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове