На две работни места след майчинство

29.09.2020, 16:35 231 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.09.2020, 16:35
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Приключи ми майчинството от две години и работодателят ми поиска да ме освободш, но аз не подписах взаимното съгласие. Сега ми изтича платеният отпуск, но като се върна на работа ми беше заавено, че ще бъда на МРЗ, което не ме устройва (осигуряват ме на 8ч с МРЗ). Намерих си работа за по- висока заплата, но ще ме осигуряват на 4ч. Възможно ли е да съм и на двете работни места, ако изляза в неплатен отпуск от мястото от мястото където излязох в майчинство. И ако да къде ще ми се води стаж и осигуровките ми? На какъв неплатен отпуск имам право ако не съм в брак с мъжът ми и той не работи?
Незнам дали сш зададох правилно въпросът, но се надявам да сте ме разбрали  :wink1:
#1 | 29.09.2020, 16:51
Публикации: 3176 / 435
"...ми беше заавено, че ще бъда на МРЗ" - това, теоретично, не може да стане без да подпишете допълнително споразумение, в случай че досегашната ви РЗ е по-висока.

"Възможно ли е да съм и на двете работни места, ако изляза в неплатен отпуск от мястото от мястото където излязох в майчинство" - възможно е в първата фирма да сте в НО, във втората да работите на до 8-часов работен ден. Възможно е да работите и в двете фирми до общо 12 часа на ден.

Принципно трудов стаж се води само по първия (основния) трудов договор. Ако сте в неплатен отпуск една година ще имате трудов стаж 30 дни (само за 2020 г. са 60 дни). Осигуровки ще има там, където работите - на едното и ли на двете места.

#2 | 29.09.2020, 16:56
Публикации: 7062 / 1041
Може да работите на две места общо на 12 часа.
Ако на първото работно място сте в неплатен, а на второто работите, осигуровки се внасят на второто. През времето, през което непратения е зачетен за стаж, за осигурителен стаж се зачита целия период. Когато неплатения стане без стаж, за осиг.стаж се зачита само времето по втория договор, като два отработени месеца се броят за един.
Имате право на 6 месеца неплатен за гледане на дете до 8 години. Тези 6 месеца могат да се ползват на части или накуп  до 8-годишната възраст на детето и се признават за осигурителен стаж. 
Ако работодателят разреши може да ползвате  и повече неплатен (година, две, пет...). "Обикновения" неплатен се зачита за осигурителен стаж по 30 работни дни (около месец и половина) за всяка календарна година

ПП Трудовият стаж Ви не е толкова интересен. Осигурителния е по-важен - за пенсия, за болнични, за майчинство,  за безработица....
#3 | 29.09.2020, 17:10
Публикации: 161 / 15
чл.167а от КТ "...(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
..."
Условието за ползване на 12 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години / този отпуск се зачита за трудов стаж/ е детето да не е настанено в  заведение на пълна държавна издръжка.
#4 | 29.09.2020, 23:22
Публикации: 3 / 0
Малко се обърках. Извинявам се!
Не ми стана много ясно. Значи при моят случай имам право на 12 месеца, като те ми се водят като стаж?! При подаване на молбата за НО трябва ли да се спомене че е за отглеждане на дете до 3 години?
Наистина се извинявам ако не съм разбрала. Обърквам се с тези 30дни и целият периодпот 12 или 11 месеца (бях чела някъде и за толкова с прехвърляне от бащата).
#5 | 30.09.2020, 05:41
Публикации: 7062 / 1041
Едното е неплатен отпуск по чл 167а, ал.4 за отглеждане на дете до 8 години и е до 12 месеца, както правилно е посочила колежката. Тя е написала и условията, при които може да се ползва. Този отпуск не може да се откаже от работодателя.
Другото е "обикновен" неплатен по чл.160, който може да се ползва от всеки работник. Този неплатен се ползва само със съгласието на работодателя.  Може да е в неограничен размер, но от него само 30 работни дни в годината се зачитат за стаж.
#6 | 30.09.2020, 08:39
Публикации: 3 / 0
Едното е неплатен отпуск по чл 167а, ал.4 за отглеждане на дете до 8 години и е до 12 месеца, както правилно е посочила колежката. Тя е написала и условията, при които може да се ползва. Този отпуск не може да се откаже от работодателя.Другото е "обикновен" неплатен по чл.160, който може да се ползва от всеки работник. Този неплатен се ползва само със съгласието на работодателя.  Може да е в неограничен размер, но от него само 30 работни дни в годината се зачитат за стаж.


Така разбрах съвсем точно. Благодаря Ви  много за отговорите и разясненията Ви  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове