Ползване на отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст!

30.09.2020, 09:35 182 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.09.2020, 09:35
Публикации: 4 / 0
 Здравейте,
Въпросът ми е свързан с полагаем отпуск, след ползвания за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Детето ми е на 2 години и 4 месеца. Съгласно чл.167а от КТ имам право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца и 5 месеца от бащата. Но в чл.167а е упоменато:
"не е настането в заведение на пълна държавна издръжка", какво се има в предвид? Защото детето е записано на ясла, в която си заплащаме месечна такса и храноден всеки месец. Това ще рече ли, че щом си плащам таксата за ясла всеки месец имам право на отпуск по чл.167а?
Благодаря предварително за помощта!

#1 | 30.09.2020, 10:49
Публикации: 1534 / 169
По смисъла на § 1, ал. 1, т. 14 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване “Детски заведения на пълна държавна издръжка” са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

В допълнение искам да споделя, че в населените места, в които родителите не заплащат такса за ясла, по решение на Общинския съвет имат право на обезщетение по чл.54 КСО.

Отпуск по чл.167а, ал.1 и детска ясла
...приемането на детето в детска ясла не е основание за прекратяване ползването на отпуска по чл. 167а, ал.1 КТ.
Може да ползвате отпуск по чл.167 а , ал.1 от КТ и детето да посещава ясла.
#2 | 30.09.2020, 11:38
Публикации: 4 / 0
Много благодаря за подробния и бърз отговор.
Хубав ден n_alex76 :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове