Изчисление на обзщ по чл.220

18.11.2020, 12:11 320 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.11.2020, 12:11
Публикации: 17 / 0
Здравейте,
Имаме напускащ, колега , който не желае да спази едномесечно предизвестие и ще го плати.
Ако датата на прекратяване е днес, този един месец в работни дни ли да го изчисля?
ОТ 18/11 до 18/12 - са 21 дни.
#1 | 18.11.2020, 12:31
Публикации: 7112 / 1056
По календар.
от 18,11 до 17,12 включително е ... 1 месец
Ако беше работил през това време, нали щеше да вземе 1 заплата?

Друг въпрос е, че възнаграждението за 1-17,11, ще трябва да се изчисли пропорционално на работните дни
#2 | 18.11.2020, 15:01
Публикации: 17 / 0
Тоест дължи ни едномесечна заплата като обезщетение по чл.220 и да възнаграждението до 17 ноември е пропорционално.
#3 | 20.11.2020, 11:27
Публикации: 6 / 5
 В Кодекса на труда е   постановено, че обезщетението  по чл.220 е в размер на БТВ за неспазения срок, а срокът не е в работни дни. В случая е календарен месец и работникът дължи една брутна. За база се взема м.10(месецът-предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за  обезщетение),  като   базата следва да включва  основно възнаграждение и допълнителни  такива с постоянен характер.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове