Внос на стока от Белгия

09.02.2023, 01:07 943 7

09.02.2023, 01:07
Публикации: 5 / 0
Привет,
Предстои ми внос на хранителни продукти от Белгия в България, като идеята е когато стоката пристигне в България - да бъде продадена на Българска фирма. До сега не съм внасял стоки, като имам няколко въпроса и ще съм благодарен на експерт, който може да се включи с полезна информация. Предварително благодаря за съдействието.

Нека приемем, че пътя на стоката е: Белгия -> България -> България
Доставчикът в Белгия издава фактура и ЧМР, като фактурата е с 0% ДДС.

Въпрос 1: Когато стоката пристигне в България, то не е нужно да заплащам мито, но трябва ли да и се внесе ДДС-то, при положение че ще се продаде на друга Българска фирма? И нужно ли е да внасям ДДС, ако я продам на Турска фирма (извън ЕС)? Тоест пътя на стоката да стане Белгия -> България -> Турция.

Въпрос 2: Когато стоката пристигне в България, мога ли да взема ДДС-то от Белгия, при положение че доставчика ми каза, че то е 0%?

Въпрос 3: Има ли възможност да не се осчетоводява Белгийската фактура (ако не мога да взема ДДС-то й) и да продам стоката на Българска фирма (с приемо предавателен протокол/стокова разписка/фактура или друг документ? И отново, нужно ли е да начислявам ДДС при продажбата?

Въпрос 4: Понеже за покупко/продажбата ще се използва банкова сметка на Българска фирма ще вляза ли по ДДС, ако в сметката ми постъпят/излязат над 50 000 лева и нямам издадена/приета фактура? (просто парите преминават през моята фирмена сметка)

Предварително благодаря за информацията.

Поздрави!
#1 | 09.02.2023, 11:26
Публикации: 9 / 0
Здравейте,

Като за начало, за да търгувате извън границите на България трябва да сте регистрирам по ДДС.
#2 | 09.02.2023, 11:36
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Благодаря за информацията, нека приемем, че съм регистриран по ДДС. Отново възникват въпросите:

1) Когато внасям от Белгия и са ми казали, че фактурата има 0% ДДС, има ли как да изтегля някакво ДДС?

2) Когато стоката пристигне в БГ, за да я продам на БГ доставчик, нужно ли е да направя нещо друго, освен да издам фактура към БГ доставчик, която да е с ДДС.

Поздрави!
#3 | 09.02.2023, 11:43
Публикации: 9 / 0
Фактурата за стоката от Белгия ще е без ДДС и да единственото нещо, което трябва да направите, за да я продадете на БГ доставчик е да издадете фактура с ДДС.
#4 | 09.02.2023, 11:44
Публикации: 9 / 0
И не няма как да изтеглите някакво ДДС.
#5 | 09.02.2023, 12:19
Публикации: 5 / 0
Привет, благодаря за информацията.

Понеже ще трябва да внеса ДДС за продажба (а това не е окей за мен), има ли възможност да предам стоката на търговеца в България чрез приемо-предавателен протокол или стокова разписка, като избегна внасянето на ДДС?

Поздрави!
#6 | 09.02.2023, 12:19
Публикации: 290 / 46
ivanov.daniel, за да се отговори ясно на въпросите Ви трябва да се напише цяла лекция започвайки от А и Б, защото не сте запознат с основни неща. Това във форум няма как да се случи. Направете си консултация на живо с някой счетоводител или приятел с опит в бизнеса, който да ви ориентира, за да не ви излезе солено.
#7 | 09.02.2023, 12:49
Публикации: 11974 / 2191
Като за начало, за да търгувате извън границите на България трябва да сте регистрирам по ДДС.

Това категорично не е вярно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група