Въпрос за търговия като физическо лице - данъчна декларация и осигуровки

27.11.2020, 04:45 581 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

27.11.2020, 04:45
Публикации: 6 / 0
Здравейте, ако извършвам онлайн търговия, но нямам фирма, мога ли да си подам в края на годината данъчната декларация и да съм изряден ? В закона прочетох, че дори ако си без фирма и продаваш с цел печалба се води, че извършваш търговска дейност и трябва да подадеш данъчна декларация. Аз разбирам, че мога да продавам онлайн и след това да си подам данъчна декларация като физическо лице и няма да имам никакви проблеми ?
Другия въпрос е трябва ли да плащам в такъв случай осигуровки ?
След 1 година, ако всичко е както трябва естествено ще открия ЕООД.
#1 | 27.11.2020, 06:42
Публикации: 80 / 12
Другия въпрос е трябва ли да плащам в такъв случай осигуровки ?
Трябва. Същите каквито плащат ЕТ или собственик на ЕООД.
КСО, чл.4, ал. 3, т. 2
#2 | 29.11.2020, 19:00
Публикации: 6 / 0
Тия осигуровки изобщо не ги разбирам.
Колко осигуровки ще дължа, ако съм получавал например 5 месеца доходи от онлайн търговия като физическо лице.
За колко месеца и в какъв размер дължа осигурителни  ?
А ако съм на трудов договор и от там ми се плащат осигурителните вноски на минимална заплата ?
#3 | 29.11.2020, 19:10
Публикации: 6 / 0
Ако съм получвал доход само 5 месеца за колко месеца трябва да платя осигуровки за 5 или за 12 ?
И ако съм получавал пример (1000лв) доход на месец мога ли да плащам осигурителни вноски (да се осигурявам) на 300лв (минимална заплата на 4 часа) ?
#4 | 29.11.2020, 19:41
Публикации: 7243 / 1083
Осигуровките са минимум върху 610 месено за месеците, през които имате дейност.
В края на годината се прави изравняване върху реалния доход, но не под 60 и над 300 лв месечно за периода на упражняване на дейност.
При самоосигуряващите се лица няма работно време
#5 | 29.11.2020, 20:26
Публикации: 7243 / 1083
 но не под 60 и над 300 лв месечно за периода на упражняване на дейност

Да се чете "не под 610 и над 3000 лв месечно за периода на упражняване на дейност"
Ако имате доход по трудав договор,  то горната граница от 3000 лв се отнася сумарно за дохода по ТД и от електронната търговия. За долната граница ТД има значение  само ако заплатата по ТД е от 2390 нагоре.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове