Въпрос по чл. 42, ал.2 от ЗДДФЛ

07.01.2021, 14:48 1831 5

07.01.2021, 14:48
Публикации: 9335 / 1570
Чл. 42, ал.2 от ЗДДФЛ
Месечната данъчна основа на самоосигуряващи се лица за доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.

Какво точно се разбира под : "внесени чрез дружеството"? 1. Че СОЛът се самоосигурява като съдружник в това дружество и Д1 се подава от това дружеството  или 2. Осигурителните вноски са преведени от сметката на дружеството.
Питам по повод следната ситуация: СОЛ-съдружник в ООД е подал ОКД, че се самоосигурява чрез ЕИК на ООДто. ООДто подава ежемесечно Д1 за този СОЛ, а СОЛът си плаща осигуровките сам чрез виртуалния ПОС терминал на НАП и личната си дебитна карта. Когато се плаща възнаграждение за личния труд на този СОЛ има ли основание да се приспаднат осигуровките преди облагането с данък?
И по-конкретно - търся си основание да направя приспадане 
#1 | 07.01.2021, 15:03
Публикации: 11956 / 2182
Какво точно се разбира под : "внесени чрез дружеството"? 1. Че СОЛът се самоосигурява като съдружник в това дружество и Д1 се подава от това дружеството  или 2. Осигурителните вноски са преведени от сметката на дружеството.

Според мене - двете заедно.
#2 | 07.01.2021, 16:25
Публикации: 90 / 14
според мен - 1 е достатъчно
#3 | 07.01.2021, 16:35
Публикации: 833 / 69
Ако Сол-ът получава 100 лв. месечно възнаграждение, то дължимият данък е 10 лв., не се приспадат осигуровки, ако са платени с личната карта на ФЛ. Поне аз така процедирам.
Обаче, друго щеше да е, ако беше ги внасял по сметката на дружеството и оттам да заплати осигуровките си, тогава основата за облагане щеше да бъде 100 лв. минус осигуровки равно на по-малко от 0, следователно данък няма.

П.П. Малко се учудвам на запитването ти, понеже това го знам от теб, Хикче или се бъркам...
#4 | 07.01.2021, 16:40
Публикации: 11956 / 2182
според мен - 1 е достатъчно

Не и за ползване на осигуровките в намаление на данъчната основа. :smile1:
#5 | 07.01.2021, 17:13
Публикации: 9335 / 1570
не се приспадат осигуровки, ако са платени с личната карта на ФЛ
тайничко се надявах някой да каже обратното   :blink:
И не само да каже, ама и да ме убеди  :blink:

Сега ще приспаднем само осигуровките за декември, които ще внесем  от сметката на фирмата. Пък после ще му възстановяват данък
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група