Граждански договор

25.01.2021, 13:51 687 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.01.2021, 13:51
Публикации: 128 / 4
Здравейте! Сключен ГД договор с пенсионер.Сумата е 800 лв - тоест има само данък. Но през месеца има сключен и втори ГД пак за 800лв. По втория има ЗО и данък, нали?
#1 | 25.01.2021, 14:16
Публикации: 7312 / 1092
Ако и по двата ГД трудът е положен само през този месец - и по двата има ЗО и данък, а осигуровките за пенсия са по желание
#2 | 25.01.2021, 14:18
Публикации: 323 / 40
Ако и по двата ГД трудът е положен само през този месец - и по двата има ЗО

Това никак не е сигурно.
#3 | 25.01.2021, 14:33
Публикации: 6197 / 559
Ако по единия е от 01 до 15, а по другия от 15 до 30-ти?
#4 | 25.01.2021, 15:21
Публикации: 7312 / 1092
Може би съм изпаднала в заблуда относно здравните осигуровки, правейки аналогия с осигуряването по КСО. Пък пенсионирите, подлежащи на осигуряване по ал.3 на чл.4 от КСО могат да не се осигуряват за пенсия. Затова потърсих отговора в ЗЗО. В чл.40, ал. 1, т. 3 е казано:
3.за лицата, работещи без трудово правоотношение:
а) ако не се осигуряват по реда на т. 1, 2 и 2а и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността; когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с разходите за дейността, осигуряването се извършва по реда на ал. 5;
б) ако са осигурени по реда на т. 1 и 2а, осигурителните вноски се внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността, независимо от размера на полученото възнаграждение;

Точки 1, 2 и 2а обхващат осигурените по чл. 4, ал. 1 и 10,  чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО и морските лица. Лицата работещи по извънтрудови правоотношения се осигуряват по чл.4, ал.3, т. 5 и 6 от КСО. Значи не попадат в  т. 1, 2 и 2а на ал.1 от чл.40 на ЗЗО.
Тогава?
Значи ли, че и по двата ГД няма ЗО?

Извън конкретния казус:
Проблемът с два  ГД  с възнаграждение по 600 - 800 лв. в месеца винаги ме е смущавал. Още повече, ако единия е от 1-ви до 5-ти, платен на 5-ти а другия - от 25-ти до 30-ти. Ако по втория ГД се начислят осигуровки, по отношение на първия ГД лицето автоматично става "осигурено на друго основание през съответния месец" и дължи осигуровки независимо от размера на полученото възнаграждение. Още по-завъртяно е, когато след първия ГД за периода 01-05, платен на 5-ти и вече забравен, на 28-ти лицето започне работа по ТД. Кой ще търси стария възложител, как ще го накара да начисли осигуровки, кой ще връща пари....



#5 | 25.01.2021, 16:41
Публикации: 128 / 4
За получаващите пенсии, които полагат труд без трудово правоотношение, се внасят здравноосигурителни вноски, ако полученото от тях възнаграждение (от един или повече възложители) за месеца е равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната след намаляването му с разходи за дейността в размер 25 на сто. Дължимата от наетото лице част се удържа при изплащане на възнаграждението, независимо, че лицето е осигурено по реда на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО от републиканския бюджет. В тези случаи сборът от получаваната пенсия и възнаграждението не трябва да бъде по-голям от максималния месечен осигурителен доход, определен за периода.

Ако лицата-пенсионери ще получават възнаграждение за месеца, по-малко от размера на минималната работна заплата след намаляването му с нормативно признатите разходи, не се дължат и вноски по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, тъй като лицата са осигурени за сметка на републиканския бюджет.

От написанато по-горе следва да се обобщи – ако лице-пенсионер получава месечно възнаграждение равно или по-голямо от минималната работна заплата, след приспадане на НПР – то трябва да внася здравни осигуровки и по желание, може да се осигурява и за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. В случай, че получава месечно възнаграждение по-малко от минималната работна заплата, след приспадане на НПР – няма задължение за внасяне на осигуровки. Авансов данък се дължи във всички случаи.
#6 | 27.01.2021, 11:55
Публикации: 12 / 0
С втория ГД минава прага, над който трябва да се осигурява, така че и по двата трябва да се начислят здравни + данък. Общ доход за месец 1600 лв.,облагаем доход 1200 лв.
#7 | 27.01.2021, 15:23
Публикации: 128 / 4
Да и аз така го направих.
#8 | 27.01.2021, 15:38
Публикации: 9785 / 1668
Ако и двата договора са на едно място няма проблем да се проследят нещата. Както обаче е писала и Марпан, ако единият е до 15 число / примерно / и е на едно място, а вторият е след това на второ място като и двата са платени няма как по първия да предвидят и начислят осигуровките.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове