Дистанционни продажби след 1 юли 2021

07.02.2021, 23:10 1293 2

07.02.2021, 23:10
Публикации: 2 / 1
Здравейте,
въпросът ми е свързан с новия праг от 10 000 евро при вътреобщностни  дистанционни продажби.
Малка фирма, създадена през 2020 година, с  оборот доста под 50 000 лв. осъществява продажби на стоки на физически лица в страни от ЕС. За 12 месечен период не предвижда достигане на прага за задължителна регистрация по ЗДДС. Но когато се стигне до оборот от 10 000 евро в ЕС мястото на изпълнение на доставката се променя от страната на установяване на доставчика в страната на получателя - там, където приключва транспортирането на стоката. Така се стига до специалната регистрация по чл.156 ЗДДС за режим в Съюза и до задължението за начисляване и внасяне на ДДС.
Въпросът ми е нужно ли е  при такъв неголям оборот фирмата да се регистрира по специалния режим  и да внася френско, немско и друго европейско ДДС, щом по стандартите на собственото
си законодателство е далеч от задължението да плаща ДДС тук? 
Възможно е да греша в разсъжденията си, дистанционните продажби са ми съвсем нов казус в работата. Ще съм ви благодарна да споделите мнения и опит.

#1 | 08.03.2021, 11:00
Публикации: 73 / 2
Да, грешите. Задължително е.
#2 | 08.03.2021, 11:10
Публикации: 73 / 2
Във връзка с дистанционните продажби искам да поставя следния въпрос: Следва ли да се регистрира по ЗДДС  или по специалния режим фирма от трета страна, която извършва чрез електронен интерфейс :
1. Доставки на стоки, които се намират /внесени са / на територията на ЕС и стойността на пратките е
1.1. под 150 евро  - когато отчетността се извършва от ел. интерфейс
1.2. над 150 евро - ?

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група