Борса след 2г майчинство да или не?

07.04.2021, 04:43 373 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.04.2021, 04:43
Публикации: 4 / 0
Здравейте,работих във фирма която фалира по време на моето майчинство в която работих 8 г и за да не прекъснат втората година ме назначиха в друга фиктивно. Сега изтекога 2г и ме освобождават,казаха ми че ще вземам 4 м помощи по 200 лв горе долу,искам да разбера ако откажа сега борсата запазва ли ми се правото ако почна края на годината нова работа и след това ако напусна или забременея да вземам 6-8 м по голяма борса или не? Благодаря
#1 | 07.04.2021, 07:43
Публикации: 108 / 15
Ако не се регистрирате сега на борсата, не губите нищо. Освен малко пари. При следващо прекратяване на ТД ще имате право на обезщетение, ако имате 12 месеца от последните 18 с осигуровки за безработица (с трудов договор). Т.е. прекъсванията между договорите трябва да са под 6 месеца общо.

След като са Ви назначили "фиктивно", защо не прекратят договора по чл.71, ал.1 по инициатива на работодателя? Не вярвам да имате реално отработени 6 месеца.
#2 | 07.04.2021, 11:09
Публикации: 4 / 0
7 месеца съм назначена във фирмата.
#3 | 07.04.2021, 11:28
Публикации: 234 / 24
Може да "отложите" платената борса за по-натам както го мислите.
Това, което трябва да съблюдавате е през последните 18 месеца преди прекратяването / на евентуалния ви следващ трудов договор/ да има общо 12 месеца осигурителен стаж.
Това означава, че от сегашния момент , ако прекратите настоящето си трудово правоотношение може да търсите работа максимум шест месеца, или задължително до 6 месеца да си намерите нова работа.
И при прекратяването ще имате стаж 7 месеца от старата работа и още 5 от новата работа, това прави необходимите 12 месеца от последните 18 месеца преди прекратяването по календар.
Прекратяването да не е по ваше желание.
Имайте предвид, че във времето законодателството се променя.
#4 | 07.04.2021, 12:20
Публикации: 7402 / 1106
7 месеца съм назначена във фирмата.
А каква част от тези 7 месеца действително сте работили? Ползвали ли сте отпуски, болнични...?
#5 | 07.04.2021, 17:45
Публикации: 4 / 0
Озвободиха ме по чл. 224,ал.1 и ме посеъветваха да си взема каквото ми се полага от бюрото че няма смисъл да ги пазя...
#6 | 07.04.2021, 17:57
Публикации: 7402 / 1106
Този член не е за освобождаване, а за плащане на обезщетение за неползван отпуск :)
#7 | 07.04.2021, 22:20
Публикации: 4 / 0
Да грешката е моя освободили са ме по чл.325 ал. 1,при това положение мога ли да ползвам трета година неплатен отпуск или като съм освободена вече немога? Мога ли да си запазя борсата за по нататък да вземам повече или като започна нова работа започвам от 0?
#8 | 08.04.2021, 10:54
Публикации: 16 / 0
След като сте освободена, вече няма как да ползвате какъвто и да е отпуск.
По този член ви се полага минимума на борсата т.е. 4 мес. по 12 лв. на ден, независимо от стажа и осигурителният ви доход.
Както ви обясниха колегите, за да можете да си ползвате полагаемия максимум, трябва в следващите 6 месеца да си намерите нова работа и евентуално, ако не потръгне да ви освободят, като освобождаването не трябва да е по ваша инициатива или виновност.
Като ви освободят условието е да имате 12 месеца стаж през последните 18 месеца, друго много важно условие е да не сте ползвали борса последните 3 години.

Надявам се да ви е станало ясно, хубав ден!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове