Има ли право на обезщетение за безработица?

12.04.2021, 19:25 1706 3

12.04.2021, 19:25
Публикации: 9 / 1
Здравейте! Въпросът ми е следният:
Регистрирано ЕООД преди година, което не е упражнявало дейност до момента. В същото време Молът работи/от 3-4 години, без да е ползвал борса или болнични/ на ТД в друга фирма/. Сега обаче му направиха операция,и може би  няма да може да изпълнява задълженията си.  Затова предполага, че ще  го съкратят.  Ще има ли право  на обезщетение за безработица. Трябвало ли е да се осигурява като МОЛ на фирмата, без значение, че няма дейност! Какво трябва да направи?Благодаря Ви предварително!
#1 | 12.04.2021, 22:49
Публикации: 9261 / 1550
Предполагам, че питате за кобственика та капитала на ЕООДто :)
За напред използвайте това понятие вместо МОЛ.
След като ЕООДто няма дейност, собственикът не е задължен да се осигурява. Ако не се самоосигурява (не е подал декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице) само наличиено на фирма не ограничава  правото на обезщетение за безработица.
#2 | 13.04.2021, 10:58
Публикации: 49 / 5
Въпроса са ви е дали може да отиде на борсата?
Може, условията за получаване е на борса е да има осигуряване през последните 18 месеца - 12 месеца. Трябва да не е ползвал борса в последните 3 години, също е важно и по кой член от кодекса на труда  ще го освободят.
Минимума в момента е 4 месеца по 12 лв. на ден.
Фирмата, ако има има дейност според мен трябва да има самоосигурено лице в нея, щом е ЕООД. / няма ли дейност  фирмата, няма условия за осигуряване.  /
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso
Може да разгледате, конкретно точка 7.
Според мен е добре да уведоми работодателя си, че желае да ползва борса за да му съдействат за получаване на максималната полагаема борса.
Хубав ден!  :good:
#3 | 19.04.2021, 21:14
Публикации: 9 / 1
Благодаря Ви! Полезни сте ми!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група