Трансфер на собствени стоки в ЕС ( склад на Амазон) и последващата им продажба

14.04.2021, 12:35 3028 6

14.04.2021, 12:35
Публикации: 2 / 0
Здравейте, за пръв път трябва да изпратим стоки от България до склад на Амазон в ЕС ( Германия). Фирмата ни има ДДС регистрация в Германия. Получената стока ще се продава в амазон.де и ще се изпраща директно от Германия.
Прочетох, че това се води трансфер на стока и не следва да начисляваме ДДС в България. Но какъв документ е редно да бъде издаден - фактура  -с адрес за доставка склада на Амазон и адрес за фактуриране: Фирмата ни с немския ДДС номер или някакъв друг документ ( протокол например)?
Освен това какви следват да бъдат счетоводните записвания:
Мисля си, ако изадем фактура със цената на придобиване на стоката котиировките са Дт Клиенти Кр. Приходи от продажба на стоки, но реално после ще имаме продажба от Амазон към клиентите. Досега сме изпращали стоки до склад на  Амазон но получател е друга фирма, но този път ще е получател нашата и тотално се обърках. Много благодря!
#1 | 14.04.2021, 12:41
Публикации: 4 / 0
Здравейте, Иванина!
Аз имам такъв случай и за целите на ДДС издавам протокол за ВОД , в който се начислява 0% ДДС към немския ви ДДС номер. Използваната данъчна основа е всъщност себестойността на конкретните стоки и тя се посочна в протокола за ВОД. Ходихме дори на консултация в НАП с експерти и те това ни обясниха, като основание на протокола посочвате ВОД на собствени стоки в ЕС.
Сега ме тормози Амазон във Великобритания и промените там, не знам Вие имате ли такъв случай и ако да, ще съм благодарна за мнение, защото след промените от тази година нещата са вече различни за ДДС.
#2 | 14.04.2021, 12:44
Публикации: 2 / 0
Здравейте Христина,

Да и За УК трябва да проуча и там имаме ДДС регистрация но още не сме извършвали доставки. реших да започна първо с ЕС. Ще пиша като имам повече информация.
А за самия транспорт не е ли необходима фактура, просто досега винаги сме издавали такава фактура като извършваме тарнспорт към друга фирма и се притеснявам да не стане проблем с транспорта ако няма
#3 | 14.04.2021, 12:53
Публикации: 4 / 0
Здравейте отново! При нас имаше фактура за транспортни /куриерски / разходи и тя е от българско дружество и с право на ДДС. Самото българско дружество не издава такава фактура, защото то не извършва транспорт. За друг случай не зная.
#4 | 14.04.2021, 13:15
Публикации: 306 / 36
Аз имам такъв случай. За трансфера на собствените стоки издавам протокол по чл.117 като ВОД. Правя ВИЕС , в която посочвам ДДС номера ни в Германия. Създала съм си подсметки в 304 сметка. Сметка 30401 - Стоки в БГ. В нея отчитам покупката тук в БГ. С протокола правя статия Дебит 30402-Стоки в ДЕ, Кредит 30401-Стоки в БГ. При продажбата им там 411/702, 702/30402. Когато внесете немското ДДС, правя червено записване (411/702), защото в сумата коята Амазон ни дължи се съдържа немското ДДС, което трябва да внесем там.
По отношение на продажбите в Германия - никъде по нашия дневник продажби не ги описвам, защото не е уреден достатъчно ясно въпроса в ЗДДС и ППЗДДС, относно тези продажби.
#5 | 15.04.2021, 10:00
Публикации: 59 / 6
"
По отношение на продажбите в Германия - никъде по нашия дневник продажби не ги описвам, защото не е уреден достатъчно ясно въпроса в ЗДДС и ППЗДДС, относно тези продажби."
-мисля, че трябва да ги посочвате в дневник продажби -чл.69…-при проверка от НАП така поискаха, за да се равняват приходите по оборотната ведомост  и   ддс декларацията.
#6 | 15.04.2021, 13:34
Публикации: 306 / 36
"
-мисля, че трябва да ги посочвате в дневник продажби -чл.69…-при проверка от НАП така поискаха, за да се равняват приходите по оборотната ведомост  и   ддс декларацията.
Мислила съм да ги включа в отчета за продажбите, но не знаех в коя колона на дневника да ги насоча, така че много благодаря за съвета.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група