Данък при източника

11.04.2019, 22:01 979 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.04.2019, 22:01
Публикации: 54 / 1
Здравейте,

Българско юридическо лице извършва консултантска услуга във връзка ISO в Египет. Между двете юридически лица има договор за възнаграждението и текст ,  че всички разходи за нощувки, транспорт и т.н. ще бъдат  префактурирани на египетската фирма във връзка предстоя на нашия служител в третата страна.

От Египетското дружество възнамеряват да удържат данък при източника върху префактурираните разходи за предстоя.  Прегледах спогодбата по СИДДО между двете страни, но не намирам нужната информация дали имат основание за това.

Моля за помощ!

#1 | 20.04.2021, 17:05
Публикации: 249 / 0
Здравейте, става въпрос за следното. Сключен е договор за наем м/у физическо и юридическо лице. Физическото наемодател . Плащането на наем е всеки месец. Задължително ли е да се спира данък всеки месец и съответно да се внася на тримесечие, или може да си се плаща цялата сума на физическото лице, да му се издаде служебна бележка за изплатения доход и то само да си внесе данъка с подаване на ГДД. За мен лично второто не е ок, но лицето така желае, и не сме ли в нарушение по този начин?
#2 | 20.04.2021, 17:15
Публикации: 6284 / 572
Може да стане, ако плащането и през четвъртото тримесечие на годината.
#3 | 20.04.2021, 22:18
Публикации: 249 / 0
Да, но за съжаление не е така. В договора пише плащане всеки месец до 15 число, и така се плаща. Без да се спира и внася данък. Подлежим ли на санкция?
#4 | 20.04.2021, 23:01
Публикации: 10052 / 1726
ЗДДФЛ
Чл. 81. (1) (Предишен текст на чл. 81 - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Лице - платец на доход, което, като е задължено, не удържи или не внесе в срок данък, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
(2) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) При повторно нарушение по ал. 1 глобата или имуществената санкция е в размер до 2000 лв.
#5 | 21.04.2021, 11:18
Публикации: 6356 / 1048
Ако се плаща в брой няма проблем да е в четвърто тримесечие и да си го внася наемодателя. В този случай просто сменете договора. При плащане по банка няма как да стане.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група