Болничен СОЛ

26.04.2021, 13:47 672 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.04.2021, 13:47
Публикации: 48 / 1
Здравейте,

СОЛ ми даде болничен лист от месец февруари. Мога ли да направя корекция и да го подам ? Чета в НПОПДОО чл.12 , който гласи: ,,Чл. 12. Удостоверенията съгласно приложения № 9, 10 и 11 с данни относно правото на
парично обезщетение се представят в НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси – до 10-о
число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за
изплащане на обезщетението на осигурителя;
2. от самоосигуряващите се лица, дружествата, чрез които се осигуряват съдружниците
в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица – членове на
неперсонифицирани дружества, и осигурителните каси – до 10-о число на месеца, следващ
месеца, през който е издаден болничният лист по чл. 3, ал. 1, съответно до 10-о число на
месеца, следващ месеца, от който се иска изплащане на обезщетението."


Но не мога да разбера до 10-то число на месеца следващ дата на издаване или датата на представяне. ... ,,съответно до 10-о число на
месеца, следващ месеца, от който се иска изплащане на обезщетението." това ме бърка.
#1 | 26.04.2021, 14:32
Публикации: 10052 / 1726
Каквито и срокове да са фиксирани не може да подадем болничен, преди той да ни бъде представен от самото лице. Подавайте и си коригирайте Д1. Просто отразете чрез вписване на входящия номер датата на представяне.
#2 | 27.04.2021, 10:26
Публикации: 46 / 5
За работниците - 10то число следващ месеца на представяне.
За СОЛ - 10 число на месеца, следващ месеца на издаване.
Т.е. ако е издаден през април за СОЛ е 10ти Май срока на подаване.
За работник - ако ти го донесе Април > Май,ако го донесе Май > Юни.
При тях / служителите / е важната датата на представяне не на издаване, както е при СОЛ.

Когато сте изпуснали законовият срок, подлежите на санкции. Никога не ми се е случвало и нямам представа какви биха могли да бъдат.
Знам само, че трябва да си подадете болничния и да си коригирате декл.1, в противен случай ще ви връчат задължителни предписания от НОИ, в това съм убедена.
Хубав ден!  :wink1:
#3 | 27.04.2021, 10:47
Публикации: 10052 / 1726
Когато сте изпуснали законовият срок, подлежите на санкции.

Това е валидно единствено при условие, че е представен болничния, но не е подаден. Ако не е представен няма как да бъдем санкционирани за нещо, с което не разполагаме. Представян ми е болничен от СОЛ с много голямо закъснение и съм подавала и Д1 с корекция и самия болничен без проблем. Само отбелязвам дата на представяне при входиране и описване в дневника за болнични. То по-скоро следва да глобят СОЛ-а за ненавременно представяне на болничния, което никога няма да се случи. Прави ми впечатление, че НОИ не глобява под път и над път - гледат да се случват коректно нещата . :smile1:
#4 | 27.04.2021, 14:21
Публикации: 46 / 5
Парични обезщетения при временна неработоспособност:
т.17. Ред за представяне в Националния осигурителен институт на документите за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност.

Осигурените лица и лицата по чл. 4, ал. 9 КСО представят издадените болнични листове на хартиен носител на осигурителя си, който ги завежда в отделен дневник, с вх. № и дата, които следва да се изискват от осигурените лица, като доказателство, че са предадени на осигурителя. Удостоверенията, приложение № 9 за болничните листове се представят в НОИ от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси в срок до 10-о число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило болничния лист пред осигурителя. В случай че осигурителят забави или не представи удостоверение, приложение № 9 в Националния осигурителен институт, от същия се търси административнонаказател на отговорност. Самоосигуряващите се лица – лично или чрез осигурителните каси, в които членуват, а съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества – чрез дружествата, чрез които се осигуряват, представят в НОИ удостоверенията, приложение № 9 в срок до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който е издаден болничният лист. В случай че болничните листове са обжалвани от осигурителите (самоосигуряващите се) по реда на чл. 112 от Закона за здравето, удостоверенията, приложение № 9 се представят след приключване на процедурата по обжалването на болничните листове.

(чл. 6, ал. 1, чл. 8, чл. 11 и чл. 12 от НПОПДОО)

Не казвам, че задължително ще бъдат глобени за неспазване на срока на подаване на болничния, казвам че ще им искат корекция на декл.1, ако не си я коригират със сигурност.
Това е изискването, черно на бяло и НОИ са си в правото си да наложат някакви санкции евентуално.
#5 | 27.04.2021, 14:30
Публикации: 10052 / 1726
Здравейте,

не подлежи на съмнение това, което сте цитирали - нито като срокове, нито като задължения по въпроса. Коментарът ми касае единствено обстоятелството, че при непредставен болничен няма как да бъде глобен счетоводителят, който не е получил болничния. А корекция на Д1 е ясно , че ще се извърши. До 30 април 2022 за 2021 това е възможно с или без предписание от НОИ.
#6 | 08.05.2021, 17:03
Публикации: 30 / 1
Здравейте,
За първи път подавам болничен чрез КЕП и упълномощаване, болничния е на СОЛ /ЕТ/, регистрацията ми е активна от вчера сл.обяд.Имам проблем с подаването, файла от ТРЗ програма е проверен и коректен,.....но при подаване в сайта изважда съобщение, че има "несъответствие между вида на задълженото лице и стойността във файла", ....моля за помощ, ако някой е имал такъв проблем. СОЛ се осигурява и за ОЗМ.
Благодаря предварително
#7 | 08.05.2021, 19:00
Публикации: 18 / 1
Да не би във файла да не сте отбелязали , че го подавате като упълномощено лице с КЕП , а да седи все едно го подава осигурителят /ЕТ/
#8 | 08.05.2021, 20:55
Публикации: 248 / 26
Подали ли сте Приложение№13 от упълномощителя?
#9 | 09.05.2021, 09:35
Публикации: 30 / 1
Благодаря, ще проверя файла, а приложение 13 е подадено
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група