Смърт на служител

17.05.2012, 15:02 31648 16

17.05.2012, 15:02
Публикации: 74 / 1
Здравейте. Повода по които пиша е тържен (а за мен в емоционално отношение още повече). Сутринта в службата почина моята колежка (от бърза помощ казаха, че е инсулт). Документите които изготвям са:
1. Приключвам ТК и заповедта на основание чл.325 ал.1 - само че от дата 17.05. (реално тя днес почина в 9.00)?
2. УП-2
Обезщетение за неизползван отпуск плаща ли се (на наследниците й) и трябва ли да се декларира като трудова злополука . Дъщерята на колежката също работи при нас (тя ли да се подпише на ведомостта за м.05.)
Има ли нещо което да пропускам. Благодаря предварително!
#1 | 17.05.2012, 15:14
Публикации: 3145 / 253
Съжалявам :( Основанието за освобождаване е чл.325 ал.1 т.10. Днес била ли е на работа? Ако е била на работа я освобождавате от 18.05. Плаща се обезщетение за неползван отпуск. Това не е трудова злополука и само ако е починала на работното място се уведомява НОИ за трудова злополука. За обезщетението искате удостоверение за наследници и пълномощно заверено при нотариус от всичките наследници, които ще упълномощят някой от тях, за да получи тези пари.
Оформяте ТК, издавате и УП-2 защото може да им послужи пред НОИ, за пенсия на дете или на съпруга й.
Напомнете им, че имат право на 520лв мисля, че беше тази година от НОИ при смърт. Декларациите се взимат от там и там се подават.
#2 | 17.05.2012, 15:20
Публикации: 3145 / 253
Прикачих файл за заявлението декларация за помощта на близките от страна на НОИ в горния пост. приложение 6
#3 | 17.05.2012, 15:25
Публикации: 1202 / 120
Веднага пратете факс до НОИ за да имате на него дата за незабавно уведомление. Пуснете заповед за комисия за вътрешно разследване и до 3 дни съставете протокол с писмени показания на свидетели, схема и медицински документи за причината за смъртта /копие от акта и съобщението за смърт, които се намират в отдел ГС на общината/. Искате и ако друг не поеме заплащате аутопсията т.к. комисията на НОИ може само по нея да се произнесе. Ако няма такава, а само в съобщението за смърт е записана причината - те искат по служебен ред становище от ТЕЛК за причинно - следствена връзка и ония ще отговорят по принцип, което маже да направи някого без вина виновен. После с протокола внасяте в НОИ всичко, а те си действат.
Съжалявам за загубата Ви! Съжалявам и за деловия си тон, но от един момент на татък за починал може да се погрижи само Господ, а ние сме задължени да се погрижим за живите - УП-2 и всичко необходимо за еднократна помощ при смърт от НОИ трябва да издадете и да помогнете за пълна процедура за пенсиониране. Ще и отпуснат като при инвалидност а от пенсията % ще е за наследниците според удостоверението за наследници и правото - най вероятно ако има непълнолетни  или учещи деца ще получат делът си...
Още веднъж съболезнования!
#4 | 17.05.2012, 15:28
Публикации: 74 / 1
Много ти благодаря Танче. Надявах се да се включиш. Ами ние започваме работа в 9.00 а те почина някъде към 9.10ч. И затова се чудя за датата. В какъв срок се уведомява НОИ. Мога ли аз като счетоводител да подам декларацията (или уведомление не знам какво е), че е починала на работното място.
#5 | 17.05.2012, 15:30
Публикации: 3145 / 253
Ако я освободиш от днешна дата няма да има злополука. Разбери ме, за това ти писах да я освободите от 18.05 и щом е починала на работното място, уведомяваш за злополука. В три дневен срока е за уведомяване на НОИ. Можеш да подадеш и ти протокола.
#6 | 17.05.2012, 15:32
Публикации: 3145 / 253
1. Уведомяване за трудова злополука

За всяка трудова злополука пострадалият, непосредственият му ръководител или свидетелите на злополуката незабавно уведомяват ръководителя на осигурителя или упълномощено от него длъжностно лице.

За всяка смъртна трудова злополука, за всяка злополука, причинила увреждане на повече от трима работещи, както и за всяка злополука, за която има основание да се предполага, че ще доведе до инвалидност, ръководителя на осигурителя или упълномощеното от него длъжностно лице уведомява незабавно:

териториалното поделение на Националния осигурителен институт;
териториалната администрация на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”;
органите на прокуратурата;
други компетентни органи.
Незабавното уведомяване може да се извърши чрез устно съобщаване по телефон или чрез отправяне на писмено съобщение чрез електронна поща или факс.
#7 | 17.05.2012, 15:34
Публикации: 74 / 1
Благодаря премиер. Близките не поискаха аутопсия. Няма как да пусна факс защото нямаме (откакто при ремонт си отрязаха кабелите, вече 2г. нямаме нито телефони нито факс). А това уведомление свободен текст ли е? И може ли да не уведомяваме НОИ (близките няма претенции към нас). Питам защото никога не съм го правила ( и дано повече не ми се налага) но ме е страх да не объркам нещо. Вижда ми се доста сложно.
#8 | 17.05.2012, 15:34
Публикации: 3145 / 253
Ето тук ти качвам необходимите документи за обявяване на трудовата злополука
ДЕКЛАРАЦИЯ  ЗА  ТРУДОВА  ЗЛОПОЛУКА


П Р О Т О К О Л
#9 | 17.05.2012, 15:39
Публикации: 3145 / 253
КСО
Чл. 55. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) Трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.

(2) Трудова е и злополуката, станала с осигурен по чл. 4, ал. 1 и 2 по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до:

1. основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер;

2. мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден;

3. мястото за получаване на възнаграждение.

(3) Не е налице трудова злополука, когато пострадалият умишлено е увредил здравето си.


Спокойно, момиче, те само ще пуснат разпореждане. Работодателя няма никаква вина.
Но щом не искат и близките, решавайте там на място, какво да правите.

#10 | 17.05.2012, 15:44
Публикации: 1202 / 120
Незабавно си значи незабавно - това е по КСО - пиши писмо и някой да го носи за вх.№ Това че днес роднините са в шок и нямат претенции нищо не значи - все се намират хора да дават акъл... Иначе караш по наредбата за разследване та ТЗ - вземи от лекс.бг    В заповедта за комисия там пише кой се включва - представител на КУТ на работниците по чл. 7а и от СТМ.
Не пропускай нищо. В протокола можете да сложите и заключение, че няма трудова злополука но трябва да го внесете. Старото определение беше - всуко травматично увреждане се счита за злополука, а новото определение е че всяко внезапно събитие довело до загуба на трудоспособност или смърт...и роднините имат право до 1 година след събитието сами да внесат съобщението в НОИ . Ако не сте внесли съобщението ще сте вече виновни за неспазване на КСО.

#11 | 17.05.2012, 15:47
Публикации: 5497 / 371
Това че днес роднините са в шок и нямат претенции нищо не значи - все се намират хора да дават акъл...

Подкрепям Премиер! Подайте в НОИ трудова злополука. Работодателят не търпи санкции в случая.
#12 | 17.05.2012, 15:49
Публикации: 1202 / 120
Утре се заемете и се пригответе за проверка от ИТ - всяка смърт се разследва, а като дойдат не се знае какъв ще е обема на проверката - може и да са "закъсали с петилетния план"..
#13 | 17.05.2012, 15:52
Публикации: 1202 / 120
90% от думите ми са цитати на инспектора от НОИ. И аз се пека на същият огън от началото на месеца, когато ми се струпаха и подобен случай и още куп неуредици от сорта - плащай си за да работиш.
#14 | 17.05.2012, 15:55
Публикации: 1202 / 120
..сори ...и още една малка, но важна подробност...ако няма да искате аутопсия по служебен ред - хубаво огледайте съобщението на лекаря - обикновено всеки казва не е нашо задължение и го одтавят за личния който изобщо няма представа и с "добри намерения" към семейството може да ви "постели пътя към ада". Ако има явни несъответсвия и се сблъсква със свидетелските показания - само той е в правото си да направи промяна в документа си и тогава общината в смъртния акт....
#15 | 17.05.2012, 16:45
Публикации: 530 / 19
Моите съболезнования, и огледайте документите да сте изрядни. Защото повярвайте ми, ще ги подучат да искат обезщетение за причинени емоционални травми, да не ви казвам какви суми ще поискат. От опит ви го казвам, опечете си нещата и направете каквото са ви казали колегите.
#16 | 17.05.2012, 17:17
Публикации: 74 / 1
Безкраини благодарности на всички!!!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група