Издаване на фактура към фирма във ЕС

20.07.2021, 16:16 365 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.07.2021, 16:16
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

имам следният казус от близо два месеца и не съм сигурен как да постъпя.
Имам фирма, която не е регистрирана по ДДС. Работя с фирма в ЕС, регистрирана в Австрия, която също не е регистрирана по ДДС.
Изпратил съм и фактура за определена сума, но клиентът отказва да я плати под претекст, че не е сигурен че тяхното НАП (Finanzamt) ще приеме като разход тази фактура, защото нямала UID номер.
Както разбирам, този UID номер е само за фирми регистрирани по ДДС. След консултация със счетоводството ми, те потвърждават че проблем няма.

Накратко въпросите са 2:
1. какво правим?
2. има ли законова точка която можете да ми споделите, за да я изпратя на клиентът ми, за да разбере че реално няма проблем.
#1 | 20.07.2021, 16:23
Публикации: 137 / 24
А по какъв повод издавате фактурата? Продавате стока или извършвате услуга?
#2 | 20.07.2021, 16:28
Публикации: 2 / 0
А по какъв повод издавате фактурата? Продавате стока или извършвате услуга?

Извършвам услуга. Имам дизайн студио и извършвам дизайн услуги.
#3 | 20.07.2021, 17:04
Публикации: 193 / 30
Аз мисля, че попадате в този член от ЗДДС
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група