Регистрация по ДДС

29.07.2021, 09:09 2712 10

29.07.2021, 09:09
Публикации: 72 / 2
Здравейте
Шефът ми има две фирми - еднта е учебен център,а другата ще се занимава и с обучение и с търговска дейност. Иска да регистрираме и двете доброворлно по ДДС. Според мен за тази, която ще се занимава само с обучения е безмислено, но все пак искам да чуя и вашете мнение, тъй като сте по опитни.
За другата това, което ме притеснява е, че ще трябва да издаваме фактури и с ДДС и без ДДС. Би ми било полезно ако ме насочите къде мога да прочета повече по тази тема и за членовете, по които мога да издавам фактура без да начислявам ДДС и какви документи трябва да се подготвят при доброволна регистрация ( никога не съм правила такава, при достигане на оборотите ми е ясно).
Благодаря предвавително   :smile1:
#1 | 29.07.2021, 11:56
Публикации: 288 / 46
Какво имате предвид с: "ще трябва да издаваме фактури и с ДДС и без ДДС"?
А за четене - ЗДДС и ППЗДДС.
#2 | 29.07.2021, 13:51
Публикации: 72 / 2
Имах предвид, че когато се провежда обучение фактурите трябва да са с 0 ДДС, тъйкато обучението е освободено от ДДС, но за търговската дейност, която ще се извършва и няма да има нущо общо с курсов и обучения ще трябва да начисляваме 20 % ДДС ако се регистрираме или поне азтака си го обяснявам. Може и да греша и за това се допитвам до тях.
#3 | 29.07.2021, 13:56
Публикации: 288 / 46
Значи в ЗДДС намирате членовете за освободените сделки и сделките със ставка 0%, намирате в кой член попадате и го цитирате във фактурата.
#4 | 29.07.2021, 14:08
Публикации: 175 / 7
Много правилно питане
Какво имате предвид с: "ще трябва да издаваме фактури и с ДДС и без ДДС"?
Автора - правете разлика, между „без ДДС“ и „начислена НУЛЕВА ставка“!
#5 | 29.07.2021, 14:17
Публикации: 72 / 2
Много правилно питанеАвтора - правете разлика, между „без ДДС“ и „начислена НУЛЕВА ставка“!
Благодаря за забележката  :good:
#6 | 30.07.2021, 11:37
Публикации: 668 / 83
Не, че е важно, ако сте избрали да се рег по ддс. Но ако не сте и те са на един адрес, да видите дали пак няма да трябва.
#7 | 31.07.2021, 16:26
Публикации: 72 / 2
Не, че е важно, ако сте избрали да се рег по ддс. Но ако не сте и те са на един адрес, да видите дали пак няма да трябва.

Ако двете фирми са на един и същ адрес ли?
#8 | 31.07.2021, 16:36
Публикации: 72 / 2
Продължавам да задавам може би тъпи въпроси, но тази тема ми е много непозната тъй като до сега не ми се е налагало да се сблъсквам с подобни казуси.
А може ли да се направи регистрация само за  ВОП? Ще обясня по конкретно. Налага се да направим сделка за извършване на услуга ( ние сме тези на които ще бъде извършена услугата - ремонт на лодка ) мястото на което ще се извърши ремонта е държава членка на ЕС с регистрация по ДДС. Съответно те ще ни издадат фактура за ремонта с начислен ДДС. Тъй като сумата на ремонта е много голяма, разходите и поддръжката на тази лодка също ще са такива за в бъдеще собственика иска да направим регистрация по ДДС. Лодката ще се изпзва за обучения ( за което си имаме лицензи и т.н ), а също и ще се отдава пад наем за разходки и т.н.В единия случай ще сме освободени от ДДС, в другия ще трябва да начисляваме 20%. Ако все пак реши да се регистрира. Това обаче ще започне да се случва едва другото лято. За момента големият проблем е ремонта и безбожно голямата сума ДДС, която трябва дя платим ако няма някаква законна възможност да го възстановим или да не ни бъде фактурирано от фирмата доставчик на услугата.
Дълга стана, но мисля че с малко повече факти е по добре  :smile1:
#9 | 04.08.2021, 15:48
Публикации: 111 / 3
Само да ви насоча, че услугата , която ще ви извършат не е ВОП.  По- скоро вижте рег. по ДДС по чл.97а.
#10 | 05.08.2021, 12:05
Публикации: 72 / 2
Само да ви насоча, че услугата , която ще ви извършат не е ВОП.  По- скоро вижте рег. по ДДС по чл.97а.

Благодаря. Може и аз да не го разбирам правилно, но по този член не е ли когато услугата ще се извърши на територията на нашата страна.
В случея ремонта ще се извърши та територията на Испания.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група