Застрахователна стойност МПС

26.08.2021, 22:02 10895 6

26.08.2021, 22:02
Публикации: 13 / 1
Здравейте, имам следния казус: Фирма регистрирана по ДДС продава изцяло амортизиран автомобил, който е в лошо техническо състояние. Застрахователната стойност е по висока от  договорената продажна цена. Въпросът ми е, може ли да я продадем на продажната, дали ще е проблем за начисления ДДС и ако е, как трябва да оформим продажбата?
Предварително благодаря!
#1 | 26.08.2021, 23:14
Публикации: 175 / 7
Защо изобщо намесвате застрахователната стойност?
Каква е стойността на ДМА при 100% амортизация?
#2 | 27.08.2021, 09:05
Публикации: 13 / 1
Стойността на актива е 0. Притеснява ме, че колата ще се прехвърли при нотариус на застрахователна оценка, а договорът и продажната, която ще плати купувача ще са по ниски от нея.
#3 | 27.08.2021, 10:18
Публикации: 9299 / 1558
колата ще се продаде на цената,  която ще плати купувача. Важното е в договора и фактурата цената да е същата. От  застрахователната  оценка се определят само нотариалните такси. И нищо друго
#4 | 27.08.2021, 10:25
Публикации: 1704 / 207
ДАНЪЧНА ОСНОВА ПРИ ПРОДАЖБА НА АВТОМОБИЛ
Според действащата към момента нормативна уредба данъчната основа на доставките с МПС се определя по общите правила на закона и не зависи от застрахователната стойност на същото.
#5 | 27.08.2021, 10:30
Публикации: 175 / 7
Стойността на актива е 0.
След такова изказване - не бих ви поверил пари, пък ако ще  и за един хляб.
Ако бяхте уточнили, че "балансовата стойност е нула" - ок, ама "остатъчна стойност нула" има само при ... липсващ актив!
Най-ниската стойност на един автомобил, е по "цена на скрап". Тон - тон и нещо желязо!

Притеснява ме, че колата ще се прехвърли при нотариус на застрахователна оценка, а договорът и продажната, която ще плати купувача ще са по ниски от нея.
Упс ...
Бъркате се, с изповядване сделка с недвижим имот, на данъчна оценка.
Още от момента на продажбата - застрахователната оценка на един автомобил е по-висока от пазарната. Защото пазарната ще се прави на употребявана вещ, а застрахователната - по цени на чисто нови части (при настъпване на застрахователно събитие)!
#6 | 27.08.2021, 15:20
Публикации: 13 / 1
Много благодаря на всички които се включиха.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група