Доставка на услуги към данъчно незадължени лица от ЕС и регистрация в системата One stop shop

20.09.2021, 15:39 476 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.09.2021, 15:39
Публикации: 138 / 6
Здравейте, Колеги!

Българска фирма ще продава услуги (онлайн обучения, тренировъчни програми, хранителни режими и др. подобни) на данъчно незадължени лица от различни държави от ЕС. Имам няколко въпроса, на които ще се радвам да споделите опит и мнения?
1. Изхождайки от правилата за определяне на мястото на изпълнение на услугата, ми се струва, че то е на територията на България. Правилно ли съм разбрал? Ако да, предполагам ще трябва да се следи оборота по тези доставки и когато стигне 50 000 лв. да се пристъпи към регистрация по ЗДДС?
2. Според Вас необходимо ли е да се прави регистрация по специалния режим на облагане ("в съюза") за тези доставки. Мисля, че не, но материята е нова за мен и не съм имал такъв казус.

Надявам се в хода на дискусията да се обсъдят и други въпроси, отговорите на които, предполагам ще бъдат полезни и на други участници във форума.
#1 | 21.09.2021, 11:30
Публикации: 10261 / 1767
Българска фирма ще продава услуги (онлайн обучения, тренировъчни програми, хранителни режими и др. подобни) на данъчно незадължени лица от различни държави от ЕС. Имам няколко въпроса, на които ще се радвам да споделите опит и мнения?
1. Изхождайки от правилата за определяне на мястото на изпълнение на услугата, ми се струва, че то е на територията на България. Правилно ли съм разбрал? Ако да, предполагам ще трябва да се следи оборота по тези доставки и когато стигне 50 000 лв. да се пристъпи към регистрация по ЗДДС?

Здравейте,
по въпросите в точка 1 - изводите Ви са правилни . Мястото на изпълнение е България и следите оборот за регистрация по ЗДДС. :smile1:
#2 | 21.09.2021, 11:55
Публикации: 10261 / 1767
Да допълня :

Посочвате, че ще се извършват следните услуги :
"онлайн обучения, тренировъчни програми, хранителни режими и др. подобни"

Прецизирайте определяне мястото на изпълнение и в светлината на някои промени в чл.20б ЗДДС.
вижте тука


от линка :

Как се определя мястото на изпълнение на услугата?

Мястото на изпълнение на услуга се определя съгласно чл. 20б-24 от ЗДДС. За следните услуги мястото на изпълнение е където e установен или пребивава обичайно получателят, който е данъчно незадължено лице (ДНЛ): предоставяне на лицензия, консултантски, рекламни услуги, отдаване под наем на движими вещи, с изключение на МПС, обработка на данни и др. Мястото на изпълнение е където фактически се извършва услугата, предоставена на ДНЛ при културни, спортни и др. мероприятия, ресторантьорски и кетъринг услуги, транспортна обработка на стоки и др., както и мястото, където се намира недвижимият имот.
#3 | 21.09.2021, 15:04
Публикации: 10261 / 1767
понятието електронни услуги за целите на ЗДДС

Тази препратка може да Ви е полезна да определите дали извършваните от Вас услуги попадат в обхвата на "електронни услуги" за целите на ЗДДС. Това ще даде отговор и на втория Ви въпрос.
#4 | 21.09.2021, 17:06
Публикации: 138 / 6
За пореден път Ви благодаря! Вашите включвания винаги са изключително на място и компетентни.
Прочетох легалната дефиниция за електронни услуги, но не съм сигурен дали я тълкувам правилно.
"услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано, при минимална намеса на човешкия фактор, и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии."

По конкретно не ми става ясно дали трябва всички тези изисквания да са налице. Например за оказване на услугите е необходима интернет връзка, но намесата на човешкия фактор не е минимална... Интересно ми е как Вие го тълкувате.
#5 | 22.09.2021, 13:47
Публикации: 10261 / 1767
"услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано, при минимална намеса на човешкия фактор, и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии."

По конкретно не ми става ясно дали трябва всички тези изисквания да са налице. Например за оказване на услугите е необходима интернет връзка, но намесата на човешкия фактор не е минимална... Интересно ми е как Вие го тълкувате.

Здравейте ,

ще се опитам да изкажа мнение по въпроса , което е формирано не на база опит / нямам практически такъв/ в подобна ситуация, а на база прочетени нормативни документи. Освен в нашия закон за ДДС въпросът с електронните услуги се разглежда и в Регламент за изпълнение №282/2011, където в чл.7 е дадено и въпросното определение. 

Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност

Във въпросния чл.7 освен определение за ел. услуги са дадени и дейности, които се изключват от тях.

Скрит текст :

Вероятно ще видите там в изключенията и някои от изброените Ваши дейности. По отношение на конкретния Ваш въпрос :
Скрит текст :
мисля, че всички тези изисквания от определението за електронни услуги за целите на ЗДДС трябва да са налице.
Все пак мнението на някой, работещ вече на практика по тези въпроси би било добре дошло.

Хубав ден ! :smile1:
#6 | 24.09.2021, 10:52
Публикации: 138 / 6
Изключително много съм Ви благодарен!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група