Издаване на фактура за страна от ЕС

17.10.2021, 20:44 1188 30
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.10.2021, 20:44
Публикации: 9 / 0
Здравейте. Може ли ЕООД, което не е регистрирано по ДДС, да издаде фактура на фирма, чиято дейност е в друга държава от ЕС? Ако не, има ли някакъв друг документ, който да изпълнява функцията на фактура и да е приложим за конкретния случай? Благодаря!
#1 | 18.10.2021, 09:15
Публикации: 10350 / 1784
Може ли ЕООД, което не е регистрирано по ДДС, да издаде фактура на фирма, чиято дейност е в друга държава от ЕС?

И може , a и трябва, когато има обстоятелства за това. :smile1:
#2 | 18.10.2021, 10:00
Публикации: 9 / 0
Благодаря Ви. Информацията, която получаваме от различни счетоводители и юристи варира, и последното, което ни казаха е, че не може.
#3 | 18.10.2021, 10:10
Публикации: 7718 / 1161
"Издаването" на фактура обикновено е свързано с някакво основание, с някаква сделка, а не само с писане.  Не давате достатъчна информация за за получите отговор. Най-вероятно извършвате операция, която изисква предварителна регистрация по ЗДДС.
Никъде с законите няма "освобождаване" от издаване на фактура или забрана за издаване. Особено ако такава е поискана.
#4 | 18.10.2021, 10:37
Публикации: 9 / 0
Здравейте. Става въпрос за изготвяне на макети, брошури и др. (услуги, свързани с графичен дизайн). Фирмата има като предмет на дейност “реклама”, но не е регистрирана по ЗДДС. Клиентът е в Гърция.
#5 | 18.10.2021, 10:46
Публикации: 10350 / 1784
 Информацията, която получаваме от различни счетоводители и юристи варира

Това направо ме изненадва и озадачава. И дори леко ме съмнява.  :smile1:
#6 | 18.10.2021, 11:06
Публикации: 9 / 0
Какво да Ви кажа, това, което ни беше казано последно е, че не може дружество, нерегистрирано по ЗДДС, да издава фактура за чужбина. Което мен също ме озадачи и затова се обърнах към форума.
#7 | 18.10.2021, 11:27
Публикации: 163 / 30
Здравейте,
                    Както Ви е отговорено от ХХХХ трябва да давате повече инфо при питане. Оставам с впечатление, че става въпрос за предоставяне на услуга... Така че ето Ви и отговора по-долу формулиран в ЗДДС:

.............
Задължение за регистрация при доставки на услуги, данъкът за които е изискуем от получателя (Ново загл. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
(3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
(4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.07.2021 г.) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 2, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.


Лека и спорна работа!!!
#8 | 18.10.2021, 18:52
Публикации: 9 / 0
Благодаря Ви!
#9 | 19.10.2021, 10:10
Публикации: 434 / 50
Аз не разбрах какво общо има въпросът за това дали се издава или не фактура с регистрацията по ЗДДС ?
#10 | 19.10.2021, 10:40
Публикации: 163 / 30
Здравейте Колибри,
                                      Ами общото е, че ако предоставиш услуга на фирма в страна от ЕС, която е ристрирана по техния ЗДДС /в уточнението е посочено, че контрагентът е в Гърция, а доколкото знам там всички са регистрирани по ЗДДС/, за което трябва да издадеш и фактура /аз поне за друг документ уреждащ престацията не се сещам :blush:/ ще трябва да се съобразиш с нормата на чл.97а от ЗДДС. Това е проблем за някои по-малки фирми в България, които инцидентно са намерили клиент в ЕС, защото утежнява администрирането им и те понякога се отказват от подобни дейности, но фактите са такива...
               Аз поне така разбрах въпроса.

Лека и спорна работа!!!
#11 | 19.10.2021, 10:49
Публикации: 434 / 50
Може ли ЕООД, което не е регистрирано по ДДС, да издаде фактура на фирма, чиято дейност е в друга държава от ЕС?

Може ли въобще да издаде фактура се пита всъщност. А иначе според обстоятелствата ще се съобразява не само с чл.97А, а и с други - в зависимост от сделката.
#12 | 19.10.2021, 10:55
Публикации: 163 / 30
Може ли въобще да издаде фактура се пита всъщност. А иначе според обстоятелствата ще се съобразява не само с чл.97А, а и с други - в зависимост от сделката.

 :smile1: Ами не е въобще, а ЕООД което не е регистрирано по ЗДДС, и за това се завъртяхме в тези отговори :wink1:

Хайде хубав ден от мен!!!
#13 | 19.10.2021, 11:01
Публикации: 434 / 50
 Ами не е въобще, а ЕООД което не е регистрирано по ЗДДС,

И каква би била причината да не може да издаде фактура ?
#14 | 19.10.2021, 11:15
Публикации: 434 / 50
Ако е реализиран приход издаването на фактурата си е задължително. Дали са пропуснали да се регнат или не, дали са в нарушение или не - издават си фактура, а последствията си ги понасят. Важно е и съдържанието на фактурата - дали продават тези макети, образци и подобни като стока или не.
#15 | 19.10.2021, 11:25
Публикации: 163 / 30
Ако е реализиран приход издаването на фактурата си е задължително. Дали са пропуснали да се регнат или не, дали са в нарушение или не - издават си фактура, а последствията си ги понасят. Важно е и съдържанието на фактурата - дали продават тези макети, образци и подобни като стока или не.

Това, което пишете е безспорно!!! И няма защо да изпадаме в сематични спорове :smile1: Просто се опитахме да предпазим Елена-Каво от грешка. /тя самата пише:"услуга"/. Ние всички сме наясно какво се има предвид в питането :smile1: За да е всичко нормално трябва регистрация по ЗДЗС, да се издаде фактура и да няма последствия... Никой в тази тема не е казал, че не може да си пуска фактура и така... Вижте и елегантния отговор на Делфин :good:
     Явно е че става въпрос за регистрацията по ЗДДС и от тук отговорите, които е получила Елена-Каво-"може" и "не може", докато е търсела мнения извън този форум.
#16 | 19.10.2021, 11:50
Публикации: 434 / 50
 И няма защо да изпадаме в сематични спорове :smile1: Просто се опитахме да предпазим Елена-Каво от грешка. /тя самата пише:"услуга"/.

Не, далече съм от мисълта за спор заради идеята.  :smile1: Явно в питането има неяснота , а и не се разбира кое е притеснителното за питащата - нерегистрирането на ЗДДС или това, че е услуга , но пък може да се фактурира и като стока. Не знаем как се отчита счетоводно.  Даже допускам и питането на счетоводители и юристи да не е било изяснено като въпрос , а оттам и отговорите да "варират" .
Нещо много се задълбочих, а то е сигурно, защото си нямам работа в момента /или не ми се върши тази, която имам/.
Хубав ден на всички !
#17 | 21.10.2021, 20:46
Публикации: 9 / 0
Здравейте отново. Аз в интерес на истината доста се пообърках. Ако бих могла да задам въпроса си по друг начин и ми отговорите, ще съм благодарна. Имам клиент в Гърция, за когото изработвам макети, рекламни щандове, брошури и т.н. Нямам регистрирана фирма към момента, но обмислям вариант да открия такава. Трябва ли тази фирма да се регистрира по ЗДДС, за да издавам фактури на клиента си? Питам, защото приходите годишно няма да надхвърлят 20000 лв и друг клиент нямам.
#18 | 21.10.2021, 21:35
Публикации: 7718 / 1161
Изидкването на закона е ясно: ако извършвате УСЛУГА към данъчно задължено лице от ЕС, трябва ПРЕДВАЛИТЕЛНО да сте регистрирани по ЗДДС. И това ие отнася както към юридическите лица (фирми), така и към физическите лица. Те ке коментира никакъв праг на оборота.
Остава да решите дали извършвате услуга или продавате стока
#19 | 22.10.2021, 08:25
Публикации: 10350 / 1784
  Имам клиент в Гърция, за когото изработвам макети, рекламни щандове, брошури и т.н.

Бихте ли написали примерния текст на една фактура към вашия клиент ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група