Прекратяване вна майчинство за отглеждане на дете до 2 години

25.10.2021, 15:56 312 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.10.2021, 15:56
Публикации: 2 / 0
От 15.05.2021 г лице ползва отпуск за отглеждане на дете да 2 г .
От 1 ноември детето ще посещава детска ясла, но майката няма да се завърне на работа.
Майката трябва да подаде заявление за прекратяване на отпуска по чл. 164  и  Приложение  № 7 за промяна в обстоятелствата.
Според мен от 1 ноември тя трябва да подаде молба за неплатен отпуск и няма право на
  50 % отобезщетението за отглеждане на дете до 2 г.
Майката твърди, че се е консултирала с НОИ и има право но обезщетения.
#1 | 25.10.2021, 16:36
Публикации: 5 / 0
От СТРАНИЦАТА НА НОЙ
Въпрос: Прекратява ли се отпускът за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст, когато детето е записано и ще тръгва на детска ясла и какви са редът и сроковете да се направи това?

Отговор: По време на допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) на майката се изплаща обезщетение при условия, определени в чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). В ал. 4 на чл. 53 са изброени обстоятелствата, при които паричното обезщетение не се изплаща. Настаняването на детето в детско заведение, включително детска ясла, е едно от тези обстоятелства. Когато детето бъде настанено в детско заведение, включително детска ясла, се прекратява и отпускът на майката по чл. 164 от КТ – чл. 46, ал. 7, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Детето се счита настанено в детското заведение, съответно детската ясла, от деня, в който реално е започнало да посещава заведението (конкретната дата на постъпване, вписана в документацията на заведението). От тази дата се прекратява правото на отпуск и обезщетение за отглеждане на детето.
При подаване на заявление-декларация по образец /Приложение № 7 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО) за изплащане на обезщетението по чл. 53 от КСО/ майката е декларирала, че детето не е настанено в детско заведение, включително детска ясла, и че ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ. Тъй като тези обстоятелства са се променили, тя има задължение в срок 3 работни дни от промяната да подаде при осигурителя/работодателя си ново заявление-декларация, Приложение № 7, а той в срок 3 работни дни от получаването й следва да представи в Националния осигурителен институт удостоверение, Приложение № 10 към НПОПДОО.
#2 | 25.10.2021, 16:41
Публикации: 6372 / 587
От 01.11 майката може да плзва с разрешение от работодателя неплатен отпуск по чл.160 от КТ, който тази година е 90 работни дни (толкова се признават за стаж), след това може да ползва платен годишен отпуск (тази поредност не е задължително да е такава). През това време тя има право на 50% от обезщетението.
#3 | 26.10.2021, 12:25
Публикации: 1558 / 171
Може да си изчисти натрупания платен отпуск, след това да ползва неплатен по чл.160 от КТ.
#4 | 26.10.2021, 12:30
Публикации: 6372 / 587
Може да си изчисти натрупания платен отпуск, след това да ползва неплатен по чл.167а от КТ.

Този неплатен отпуск е след навършване на 2-годишна възраст на детето.
#5 | 26.10.2021, 12:32
Публикации: 1558 / 171
Благодаря, marpan_64. Коригирах си поста.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група