Не подадена нулева декларация по ДДС

28.05.2012, 09:39 16402 5

28.05.2012, 09:39
Публикации: 6 / 0
Здравейте, моята счетоводителка не е подала декларацията с дневниците за месец Януари в срок, за което ми бяха връчени два АКТА. Нейното обяснение е, че е била в болница за операция. Тъй като съм в правото си да обжалвам, дали е убедителна пречината за забавянето на декларацията по ДДС. Какво да напиша в обяснението освен, че с нулевата декларация не сме ощитили бюджета. Благодаря ви предварително.
#1 | 28.05.2012, 10:02
Публикации: 9366 / 1574
Пиши всичко, което може да те отърве от глобата - и за неощетяването на бюджета, и за болната счетоводителка /да представи копие на болничен/
Обезателно обжалвай, макар че се съмнявам в ефекта.
#2 | 28.05.2012, 10:10
Публикации: 6403 / 1130
За юридическите лица не е глоба, а имуществена санкция в размер от 500 лв. до 10 000 лв.:
Чл. 179. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Регистрирано по този закон лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124, декларацията по чл. 157, ал. 2 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв.

Опишете в обяснението нещата такива, каквито са и е логично при това положение да ви наложат минималния размер санкция.
#3 | 28.05.2012, 11:00
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Вижте това дали ще послужи, като пример:

ЧРЕЗ

ТД на НАП
Гр. ......

ДО
РАЙОНЕН СЪД
гр. .....

Ж А Л Б А

От .......
ЕГН *******
Управител на
****** ЕООД
БУЛСТАТ ********
Против Наказателно постановление
№ **** от ******* г.
Началника на отдел „Обслужване”
при ТД на НАП - гр. ********
Уважаеми господин Председател,

Обжалвам в срок Наказателно постановление № ***** от****** г. на Началника на отдел „Обслужване” при ТД на НАП гр. ******* като съображенията ми за това са следните:
Отговорността на представляваното от мен дружество е ангажирана, за това че не е спазен законоустановения срок – 31.03.2008 г. за подаване на декларация по чл. 92, ал. 2 ЗКПО за 2007 год., която е следвало да депозирам в ТД на НАП - ****** за определяне на годишната облагаема печалба и изчисляване на дължимия от дружеството корпоративен данък. От 2000 година насам представляваното от мен дружество не извършва стопанска дейност дейност, за което своевременно бях уведомила данъчните власти.
На **.**.2008 г. ми беше съставен акт за нарушение за неспазването на срока по чл. 92, ал. 2 ЗКПО. Направих устни възражения, че дружеството не извършва дейност, което декларирах и с данъчната декларация за 2007 г. Видно от тази декларация финансовият резултат е нулев и дължимият корпоративен данък за 2007 г. е в размер 0,00 лв.
Действително това е формално нарушение, извършено е за първи път и освен това не води до засягане на финансовите интереси на Държавата. Именно това предвижда и нормата на чл. 261, ал. 1 ЗКПО – всяка от визираните три хипотези – не подаване на декларация, не подаване на декларация в срок или подаване на декларация с посочени неверни данни и обстоятелства трябва да води до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, т.е. това нарушение трябва да води до засягане на финансовите интереси на Държавата, да има вредоносен резултат.
При издаването на обжалваното наказателно постановление, административно наказващият орган не е обсъдил всестранно всички факти и обстоятелства в конкретния случай, като не е изследвал възможността за приложението на чл. 28, б. „а” ЗАНН. Изразът в закона „може” не обуславя действие при „оперативна самостоятелност”, а означава възлагане на компетентност. Отнася се за особена компетентност на наказващия орган за произнасяне по специален, предвиден в закона ред, а именно – при наличие на основанията по чл. 28 ЗАНН, да не наложи наказание и да отправи предупреждение, от което произтичат определени законови последици – Тълкувателно Решение № 1 от 12.12.2007 г. на ОСНК на ВКС. Неспазването от административнонаказващи ят орган на разпоредбите на чл. 27 от ЗАНН води до съществено нарушение на производството по издаването на наказателното постановление.
С извършеното деяние не се засягат по никакъв начин финансовите интереси на Държавата. Нарушението, с оглед на липсата на вредни последици, не обуславя висока степен на обществена опасност. Извършено е за първи път.
Ето защо моля да отмените Наказателно постановление № **** от ****** г. на ТД на НАП гр. ****** като издадено в противоречие със закона и постановено при съществено нарушение на административно производствените правила.

Дата
С уважение *******


Ето и линкове към две съдебни решения,  с подобни случаи:
http://bourgasrc.court-bg.org/img/File/Acts/n%201300-2009.htm
http://www.bourgasrc.court-bg.org/img/File/Acts/n%201098-2009.htm

Съгласно разпоредбата на чл. 28 б. „а” от ЗАНН за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение, ще му бъде наложено административно наказание. Настоящият съдебен състав счита, че административнонаказващи ят орган е следвало да приложи чл. 28 б. „а” от ЗАНН, тъй като са налице всички законови предпоставки за това.
Ето защо съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да се отмени като издадено в противоречие със закона. В този смисъл са и разясненията, дадени с Тълкувателно решение №1/12.12.2007г. на тълк. н. д. № 1/2005 г., НК на ВКС на Република България.
#4 | 06.06.2012, 11:45
Публикации: 6 / 0
Благодаря на всички които  ми се притекоха на помощ, подадох заявлението в срок, но нямах време да споделя с вас. Сега остава само да чакам и да видя какво ще се случи. Описъл съм всичко както е било, надявам се да се размина с по-леко за тази нелепа ситуация. Благодаря ви отново.
#5 | 06.06.2012, 11:54
Публикации: 6403 / 1130
Скрийте от заявлението личните си данни!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група