Заплащане по Граждански договор

13.01.2022, 15:36 782 33

#20 | 13.01.2022, 15:36
Публикации: 7787 / 1180
Не, няма проблем за въпроса... Не е ли ясен отговорът?... /не, не съм... предполагам, за разлика от Вас, нали/... И ако бях, едва ли щях да питам тук.

И да , /поне се надявам, да  знам/ какво правя...

Ясно :)
Тези грубо казано 20 лв разход за работодателя при болничен много добре знам какви са. Учудих се, че ги наричате "някакви" и че ги замесвате в ГД.
Колкото за осигуровките в първия и последния месец - лицето попада в т.6 от чл.4, ал.3 на КСО.

Толкоз с консултациите. Останалото - срещу заплащане.
#21 | 13.01.2022, 16:27
Публикации: 6387 / 592
Поздравявам КОЛЕГИТЕ с търпението.
#22 | 13.01.2022, 18:10
Публикации: 21 / 0
Ясно :)
Тези грубо казано 20 лв разход за работодателя при болничен много добре знам какви са. Учудих се, че ги наричате "някакви" и че ги замесвате в ГД.
Колкото за осигуровките в първия и последния месец - лицето попада в т.6 от чл.4, ал.3 на КСО.

Толкоз с консултациите. Останалото - срещу заплащане.

Предполагам /и е редно, да ги знаете, след като работите това/. И казах "някакви" /в което не виждам и нещо, кой знае за какво 'учудване', ... така или иначе ги има, като плащане. Мисълта ми беше, дали тези 20(по-точно, 26) лв. не трябва да се приспаднат от Пресметнатите Здравни по Гражданския договор.
Благодаря и за 'безплатния съвет' с препратката към КСО (в което не видях никаква връзка, за частично внасяне на осигуровки /за непълен месец/ )... но както и да е... ще се оправя, сам.
Все пак, мерси.
#23 | 13.01.2022, 18:46
Публикации: 7787 / 1180
Последно - имате два жокера от мен:
1. Не намесвайте осигуровките по ТД в осигуряването по ГД.
2. Осигуровките са върху определен доход, а не върху пълен или непълен месец.

Колкото до чл.4, ал.3, т.6 - прочетете я поне няколко пъти.  Вижте и т. 5 и осмислете каква е разликата между тях. Успех!
#24 | 14.01.2022, 10:27
Публикации: 359 / 28
Осигуровките върху болничните не трябва да се имат предвид при Вас, а трябва да се имат предвид при ТД. Уведомете изпълнителя за това, ако мислите някой месец да го направите 3000 лв.

Това е така, защото осигуряването по ал.1 на чл.9 е преди осигуряването по ал.2 - болничния.
#25 | 14.01.2022, 16:42
Публикации: 21 / 0
Поздравявам КОЛЕГИТЕ с търпението.

Вие, май, 'гоните' брой коментари - иначе , не виждам причина, за този коментар (или пък да се похвалите, че сте счетоводител).

И не виждам, нещо, което да 'жили' нечие търпение.

Смятам, че питам нещо, не кой знае колко сложно и което предполагаше 1 от 3 възможни отговора, които би трябвало да са:

1- Тъй като плащането е направено 1 път, се подава 1 Д1, 1 Д6  и Декл. по чл.55.

2. Нищо че плащането е направено само веднъж, в края на ГД, трябва да се подадат 4  Д1 /колкото са месеците по ГД/ , 1  Д6 /сумарно/ и Декл. по чл. 55

3. Тъй като тези 4 месеца са непълни, Д1, трябва да са 5 бр. /за 1. и последен месец, пропорционално/, 1 Д6, до 25 число на месеца, следващ месеца , в който е платено и Декл. по чл. 55 до края на месеца (КОЕТО Е И ПРАВИЛНОТО, ДОКОЛКОТО РАЗБРАХ ОТ НАП)

Всичко друго е , е в "3-та ..."
#26 | 14.01.2022, 16:48
Публикации: 21 / 0
Последно - имате два жокера от мен:
1. Не намесвайте осигуровките по ТД в осигуряването по ГД.
2. Осигуровките са върху определен доход, а не върху пълен или непълен месец.

Колкото до чл.4, ал.3, т.6 - прочетете я поне няколко пъти.  Вижте и т. 5 и осмислете каква е разликата между тях. Успех!

Благодаря , за "жокерите".
За 1.-я, не става въпрос да ги намесвам, а просто мисълта ми беше, че нали ако даден служител работи по ТД за 1000 лв. /да речем/ , а ТД е за 3 хил. лв., ще се доплати разликата м/у заплащането по ТД от 1 000 и мах. от 3 хил. /т.е. за 2 хил./ , вместо 3 хил. ако не работи или ев болнични, както в случая. Ясно, там осиг. доход си е 0 лв. и няма връзка  с онези 26 лв. които работодателят плаща за здравни.

За 2.-я , ако беше тъй, не трябваше ли да е 1 Д1, вместо  4 (или 5)?... но както и да е, аз съм ги сметнал и дори направил /5 бр. Д1 , от които 3 бр. за сумата от 1/4 от общата сума от ГД и 1-та и последната за 1/2 от последната 1/4 от тази сума. + 1 бр. Д6 - сумарна.
Пък дали е така, ще стане ясно, като се отиде в НАП/.

ПП. Още веднъж, благодаря за помощта и дадените /безплатни/ жокери.
#27 | 14.01.2022, 16:50
Публикации: 10433 / 1808
НАП са Ви отговорили правилно, а и в хода на коментарите сам стигнахте до този вариант като коректен в случая. Преди години имаше доста противоречиви отговари и от тяхна страна. Явно в момента вече нещата са улегнали и няма съмнение в практиката по въпроса.
#28 | 14.01.2022, 16:52
Публикации: 21 / 0
Осигуровките върху болничните не трябва да се имат предвид при Вас, а трябва да се имат предвид при ТД. Уведомете изпълнителя за това, ако мислите някой месец да го направите 3000 лв.

Това е така, защото осигуряването по ал.1 на чл.9 е преди осигуряването по ал.2 - болничния.

Благодаря. И на Вас, и на Делфина, и Б0б0 за помощта.

Това, го казах, за да не се окаже, че трябва да се приспаднат от пресметнатите - но е ясно, че не трябват.

Както казах, направил съм  сметките . А дали са правилни /както смятам, че са/, ще проличи в НАП /и евентуално, коригира/.

ПП. Може да постна, резултат, все пак.
#29 | 14.01.2022, 16:59
Публикации: 21 / 0
НАП са Ви отговорили правилно, а и в хода на коментарите сам стигнахте до този вариант като коректен в случая. Преди години имаше доста противоречиви отговари и от тяхна страна. Явно в момента вече нещата са улегнали и няма съмнение в практиката по въпроса.

Ами според мен, е най-логично да има 1 Д1 и Д6 /тъй като плащането е направено еднократно... и да се гледат обстоятелстват, в него момент, но нали, не аз съм законотвореца /те и НАП не са :) /...

Така, с тези 4(по-точно, нали 5, което е правилно, в този контекст, след като няма да са 1 бр/...  нали, би трябвало да има значение, изпълнителят прези всички тези месеци, поотделно, как е бил по ТД /в моя случай, няма разлика, с последния м./ - макар че, нали би било от полза за платеца, ако е имал и работни дни...

ПП. Както казах в по-преден пост, но пак да кажа, сега, в този конкретен: Благодаря.
#30 | 14.01.2022, 17:12
Публикации: 7787 / 1180
За 2.-я , ако беше тъй, не трябваше ли да е 1 Д1, вместо  4 (или 5)?... но както и да е, аз съм ги сметнал и дори направил /5 бр. Д1 , от които 3 бр. за сумата от 1/4 от общата сума от ГД и 1-та и последната за 1/2 от последната 1/4 от тази сума. + 1 бр. Д6 - сумарна.

Не, не трябва да е една Д1. Д1 се подава за всеки месец, през който е положен труда, като се посочват съответните дни в осигуряване. Няма как в една Д1 да посочите 4 месеца осиг.стаж.
Коментарът беше заради това: "не видях никаква връзка за частично внасяне на осигуровки /за непълен месец/". "Частично внасяне на осигуровки" е ако дължите 100 лв, а внесете 50. Разликата между осигуровките за пълен и непълен месец в осигуряване е само в размера на дохода, върху който се дължат.

И тъй като се оправяте сам, проверете отново колко броя Д6 /или  колко колони/ трябва да попълните. Отговорът е в Наредба Н13.
#31 | 14.01.2022, 21:10
Публикации: 21 / 0
Не, не трябва да е една Д1. Д1 се подава за всеки месец, през който е положен труда, като се посочват съответните дни в осигуряване. Няма как в една Д1 да посочите 4 месеца осиг.стаж.
Коментарът беше заради това: "не видях никаква връзка за частично внасяне на осигуровки /за непълен месец/". "Частично внасяне на осигуровки" е ако дължите 100 лв, а внесете 50. Разликата между осигуровките за пълен и непълен месец в осигуряване е само в размера на дохода, върху който се дължат.

И тъй като се оправяте сам, проверете отново колко броя Д6 /или  колко колони/ трябва да попълните. Отговорът е в Наредба Н13.

И аз не съм казал, че трябва да е 1... :) казах, че логично би било да е 1, АКО е като казаното от Вас
2. Осигуровките са върху определен доход, а не върху пълен или непълен месец.
но, понякога при таква, писмена комуникация се получават грешни разбирания. Не винаги се разбира правилно това, което си искал да кажеш. Или ти грешно си се изразил...
Аз под "частично имах предвид" 1-я месец от тези 4, който е непълен и е първият и последният, да го разделя на 2 части, пропорционално на дните от дата Старт на ГД - края на месеца и начало на 12.2022 - последния ден от ГД - другите 3 са си пълни.
То и там, сега се получава 1 интересна разлика, тъй като договорът е от 13 до 13 /което май е 4 м. и 1 д. /а не точно 4 м./ и дали ще направят 'проблем' за този 1 ден /който съм го махнал от 1.я месец/... Ще проличи...
Относно Д6  и линка за Н18. Мерси... Аз и по-рано съм гледал тая наредба и сега го направих /няма лошо в насърчаването към четене  - не е проблем, аз харесвам да чета/... Само, дето, както от предходните "жокери" и  в този , не видях нещо конкретно - като, напр. да се казва: За всяка Д1, се подава Д6 ...
Аз като СОЛ, щом подавам с 1 обща, последващата год. за предходната и тук, защо да не стане? А и тъй казаха от НАП /поне аз, тъй разбрах/... За бр. колони - аз мислех, че трябва да са 2, ама 2-та за удържания ДДФЛ , не трябва да го има, тъй като се подава с Декл. по чл. 55 /а тук само 1 колона с код 4 /и Д1 с код 14/


ПП. Друго си е live комуникацията.
ПП2. А иначе, май, най-добре щеше да е да взема и занеса ГД  на счетоводителката си и да няма 'ала-бала'...
#32 | 15.01.2022, 00:48
Публикации: 7787 / 1180
Да не искате да кажете, че сте СОЛ, който е получил доход по ГД, и сега питате как да го декларирате?
#33 | 15.01.2022, 01:12
Публикации: 21 / 0
Да не искате да кажете, че сте СОЛ, който е получил доход по ГД, и сега питате как да го декларирате?
Нищо такова не казвам :)
СОЛ съм като собственик/управител на ЕООД.
И от името на това ЕООД съм сключил ГД с ФЛ, по което аз съм възложителя, а ФЛ - изпълнителя, съответно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Запор при възстановен данък от Evelina64
Вчера в 19:40 180 7

ДУК и трудов договор от tzvetinai
Вчера в 19:38 247 2

Данък върху лихва от sstasii
Вчера в 18:42 51

Данъчно облекчение за деца от marpan_64
Вчера в 17:10 1176 10

Продажба и бракуване на компютри от ХХХХХ
Вчера в 17:04 80 2

Бартер от tihomir.petrov
Вчера в 11:04 216 2

ГДД по чл.50 от iveliin
Вчера в 10:56 920 7

Графици СИРВ от Janѐ
Вчера в 09:05 169 1

Продажба на бракуван актив от bobo
17.01.2022, 20:20 247 3
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група