Работа по две длъжности с един работодател?

23.01.2022, 12:41 392 2

23.01.2022, 12:41
Публикации: 6 / 0
Здравейте!

Шефът се е споразумял със служител да премине от една длъжност на друга такава. Само че така старата длъжност на служителя се освобождава и са се разбрали докато приключат конкурсните процедури и назначаването на нов човек (грубо около 3 месеца), служителят да си изпълнява и досегашните задължения, за което ще получава допълнително още 50% от настоящата си заплата. Иска да сключим допълнително споразумение за преназначаването на новата длъжност и споразумение по чл. 259 КТ - за временно съвместяване на двете длъжности. Само че споразумение по чл. 259 от КТ доколкото знам не може да има при свободна длъжност, а само за заместване на временно отсъстващ служител.

Аз предлагам следното:
1. ДС за промяна на длъжността на служителя - на 40 часа седмично, съответно молба от служителя за заемане на новата длъжност, длъжностна характеристика и регистрация на ДС в НАП;
2. Трудов договор по чл. 110 от КТ, във връзка с чл. 68, ал. 1, т. 4 от КТ - 20 часа седмично, съответно молба от служителя да заеме тази длъжност и съгласие да работи повече от 48 часа седмично - във вр. с чл. 113, ал. 2 от КТ. Регистрация на трудовия договор в НАП.
3. Водене на специална книга по чл. 113, ал. 7 от КТ - такава не съм виждал досега, някой знае ли какъв е образеца?

Общо взето това измислих.  Моля за съвет дали разсъжденията ми са правилни или има друг - по-лесен начин, за който не се сещам...Благодаря предварително!
#1 | 23.01.2022, 14:16
Публикации: 3671 / 534
Струва ми се, че искате да си усложните живота с този допълнителен ТД... освен ако не сте организация/предприятие, което е под редовни проверки. Обърнете също внимание, че "конкурс" по чл. 68 ал. 1 т. 4 не е просто подборът, който работодателят прави и който разговорно наричаме конкурс. Попада ли тази длъжност в чл. 90 КТ и следващите? Ако да - чак тогава бих се спрял на допълнителния ТД.

#2 | 24.01.2022, 08:49
Публикации: 682 / 45
Договор за допълнителен труд може да има само, ако е допустимо работата по  настоящата длъжност А / заемана с конкурс по Ваши думи/ да се изпълнява извън работното време по основния трудов договор.

Не виждам защо си усложнявате живота, а не промените ДХ за длъжността Б, на която преминава временно да бъде за длъжностите А и Б и съответно да увеличите заплатата.

Явно вътрешното съвместителство не Ви е ясно как се случва и какви са правилата-принципи при него.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група