Раздаване на безплатна храна - данъци и осицуровки

09.02.2022, 15:06 990 3

09.02.2022, 15:06
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
За пръв път имам случай в предприятие със специфични условия на труд, които не могат да излизат и нямат достъп до места за хранене, се осигурява на определи длъжности безплатна храна по 2 лв. (не са ваучери за храна) За всеки работен ден в който работят при тези условия за януари 2022 г. На мен ми изпращат само таблица със сумите за безплатна храна на няколко човека. И сега въпросът ми е дали върху  тези разходи се дължат осигуровки и ДОД. До колко от чета те са вид социален разход и са определени от наредба 11 от 21.12.2005, четох доста, но нямам достъп и не ми изпращат заповедта и документите с които решават да раздават тази храна, за да видя точно какво е вписано и спазено, но трябва да включа сумите към заплатите на тези хора днес в рамките на деня. И не знам дали трябва да върху тези суми се дължат осигуровки и ДОД.
Благидаря предварително!
#1 | 09.02.2022, 15:38
Публикации: 5 / 1
Щом отговаряте на условията за предприятие със специфични условия на труд, разходите за безплатна храна се признават за необлагаем радход. Върху тях няма осигоровки, но по - важно е условието , че трябва да е достъпно за всички назначени работници. Т.е. трябва да се раздават на всички назначени, като за тези които не отговарят на изизскването да им се полага, би следвало да се обложат със 10% данък
#2 | 09.02.2022, 15:54
Публикации: 2116 / 147
Без данъци и осигуровки за храна и ваучери за храна, а не пари, които се дават за храна
#3 | 09.02.2022, 16:22
Публикации: 326 / 22
Без данъци и осигуровки за храна и ваучери за храна, а не пари, които се дават за храна
Т. Е. ако са безплатна храна или ваучери за храна в НАТУРА (а не като пари) са без осигуровки и ДОД. Това четох и аз, за условието в натура. Ок. Много ви благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група