Плащане на осигуровки -СОЛ с личен труд към ЕООД

25.01.2022, 16:52 771 6

25.01.2022, 16:52
Публикации: 20 / 0
Здравейте,
Въпросът ми е дали може СОЛ да си плаща осигуровките от личната си сметка, вместо както досега да се удържат от сумата за личен труд и да се внасят през фирмата.
Благодаря предварително.
#1 | 25.01.2022, 16:58
Публикации: 8073 / 1251
Може. С този случай няма да се приспадат при определянето на месечния размер на данъка. Приспадането може да стане в ГДД
#2 | 25.01.2022, 17:22
Публикации: 20 / 0
Не може ли да се начислят в декл1 през ЕООД-то и просто ФЛ да превежда от личната си сметка? Щом са начислени и внесени (независимо кой ги плаща) не трябва ли пак да намалят размера на данъка?
#3 | 25.01.2022, 17:48
Публикации: 8073 / 1251
За авансовото /месечно/ облагане явно има значение кой ги внася. Няма да коментирам дали е логично или не, дали е издържано или не. 

ЗДДФЛ, чл. 42 ал.2
...Месечната данъчна основа на самоосигуряващи се лица за доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
#4 | 25.01.2022, 18:03
Публикации: 20 / 0
Много благодаря за цитата от този член - изобщо не съм се сетила да проверя там...
#5 | 25.01.2022, 19:14
Публикации: 20 / 0
Може ли да си позволя да задам същия казус, но не за осигуровките, ами за данъка печалба (знам,че не е за тук, но да не отварям нова тема). Понеже фирмата има само ЕВРОва сметка и собственика иска да спести от превалутиране...и иска да плати от личната си сметка и евентуално после да му ги върнем. Или пак трябва да минава през фирмената?
Този път видях в ЗКПО и не пише изрично за внасяне ЧРЕЗ фирметна сметка.
Чл. 93. (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) Данъчно задължените лица внасят корпоративния данък за съответната година в срок до 30 юни на следващата годината след приспадане на внесените авансови вноски за съответната година.
Благодаря предварително.
#6 | 26.01.2022, 09:38
Публикации: 551 / 55
НАП не ги интересува кой ще плати, важното е задълженото лице в платежното да е вярно. Гимнастиките си остават за счетоводителя. От еврова сметка може да се нареждат и левови преводи(зависи от банката). Толкова ли е голяма курсовата разлика?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група