Втори трудов договор

10.10.2012, 13:26 59683 31
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 10.10.2012, 13:26
Публикации: 19 / 0
Благодаря за отговора и за забележката (новак съм  :blush:)
Мисля, че Д1 е подавана като за основен, но пак ще проверя в НАП. А това писмо до ИТ в свободен текст ли е и чрез него ИТ ще ми разрешят да подам  ново уведомление в НАП така ли?
#21 | 10.10.2012, 13:28
Публикации: 5549 / 371
ИТ имат техни формуляри на молбите
#22 | 07.05.2015, 10:27
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Служител,назначен по чл.68,ал.1т3/по заместване/на 4 часа и на втори трудов договор при друг работодател на 4 часа,прекратява първия трудов договор понеже се завръща титуляра и втория му тр.договор става първи. Изпратих уведомление до НАП за допълнително споразумение за смяна на основанието на ТД,но ТО БЕ ОТХВЪРЛЕНО ПОРАДИ''несъответствие на основанието''.Какво да правя? Благодаря!
#23 | 07.05.2015, 10:53
Публикации: 3353 / 254
Втория договор трябва да се прекрати и да се назначи наново като основен.
#24 | 21.01.2016, 15:35
Публикации: 1 / 0
Здравейте ! А по кой член от КТ може да се назначи майка ползваща обезщетение за отглеждане на дете от 135 до 410 ден на втори трудов договор и има ли ограничение в продължителността на работното време.
#25 | 21.01.2016, 15:39
Публикации: 1189 / 227
В Кодекса на труда (КТ) няма изрична забрана за работниците и служителите през периода, в който ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Също не е предвидено по време на ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 години (по чл. 164. ал. 1 КТ), майките да не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори с други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.
МТСП) № 04-02-715 от 30.09.2004 г.
Освен това чл.46(3) от КСО казва, че " "Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи."
#26 | 11.03.2017, 15:30
Публикации: 1 / 0
Работя на основен трудов договор със сумарно работно време. Мога ли да работя в друга фирма с договор по време на платен годишен отпуск?
#27 | 11.03.2017, 15:34
Публикации: 3514 / 504
Може.
#28 | 02.08.2021, 10:23
Публикации: 2 / 0
Имаме служителка, която е на основен трудов договор на 4 часа в учебно заведение. Ние можем ли като община да я назначим на допълнителен договор на 8 часа или договора при нас трябва да е основен, а в учебното заведение допълнителен?
#29 | 02.08.2021, 12:21
Публикации: 3514 / 504
Първият по време е основен, следващите - допълнителни.
След като в училището договорът не е прекратен, при вас ще е на допълнителен.
Часовете нямат нищо общо със статута на договора.
#30 | 24.08.2021, 18:14
Публикации: 3 / 0
Здравейте, работя на пълен работен ден в за българска фирма в България, мога ли да сключа втори договор с чуждестранна фирма? Работата ми по втория договор е свързана с периодични пътувания в чужбина през месец-два и възнамерявам за времето,  през което отсъствам от България, да използвам отпуск, платен и неплатен. Интересуваме това в съответствие със закона ли е и също така, по втория договор следва ли да подавам отделна данъчна декларация? Благодаря предварително за вашите отговори!
#31 | 24.08.2021, 22:27
Публикации: 175 / 6
Здравейте, работя на пълен работен ден в за българска фирма в България, мога ли да сключа втори договор с чуждестранна фирма? Работата ми по втория договор е свързана с периодични пътувания в чужбина през месец-два и възнамерявам за времето,  през което отсъствам от България, да използвам отпуск, платен и неплатен. Интересуваме това в съответствие със закона ли е и също така, по втория договор следва ли да подавам отделна данъчна декларация? Благодаря предварително за вашите отговори!
Стига първия работодател да няма нищо против.

За доходите по втория договор - дали ще е ТД или по ЗЗД - може с, може и без ГДД по чл. 50.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група