Обезщетение за платен отпуск след неплатен без стаж

19.05.2022, 13:45 717 17

19.05.2022, 13:45
Публикации: 12 / 0
Лице се връща на работи след дълъг неплатен отпуск (1 година). През времето на този отпуск заплатите на служителите са повишени, включително и неговата, но той няма отработени дни по новото възнаграждение. Сега иска да ползва няколко дни платен отпуск, но базата за изчисляване по чл.177 КТ му е в много отдавнашен месец с по-ниско заплащане. Прилага ли се в този случай чл.21, ал.2 от НСОРЗ, според който се изплаща добавка за разликата между старото и новото възнаграждение?
Питам, защото актуализацията на заплатата му е била по време на неплатен отпуск без стаж и не съм сигурна. Имахме такъв случай след майчинство или след дълги болнични и приложихме чл.21, ал.2, но там е друго.
#1 | 19.05.2022, 16:42
Публикации: 808 / 51
да, с добавката получава новата заплата и не е нужно да е работил и ден
#2 | 19.05.2022, 16:43
Публикации: 808 / 51
Дори да е бил в самоотлъчка при актуализацията на заплатата, няма никакво значение.
#3 | 19.05.2022, 18:39
Публикации: 12 / 0
Понеже в чл.21, ал.2 пише, че лицето трябва да е било в неплатен отпуск и затова не съм сигурна.
В случая е след неплатен.
Някои колеги твърдят, че трябва поне един ден да отработи, други казват десет дни... Обърках се!
#4 | 19.05.2022, 21:46
Публикации: 12 / 0
Извинявам се, че в предишния пост съм написала, че в чл.21 се изисква лицето да е в неплатен! Изисква се да е в платен според текста!!!
В нашия случай обаче става дума за неплатен.
#5 | 20.05.2022, 09:22
Публикации: 808 / 51
Извинявам се, че в предишния пост съм написала, че в чл.21 се изисква лицето да е в неплатен! Изисква се да е в платен според текста!!!
В нашия случай обаче става дума за неплатен.

Няма значение.

Човекът си получава новата заплата, каквато би взел, ако не беше в отпуск.
#6 | 20.05.2022, 09:24
Публикации: 808 / 51
Понеже в чл.21, ал.2 пише, че лицето трябва да е било в неплатен отпуск и затова не съм сигурна.
В случая е след неплатен.
Някои колеги твърдят, че трябва поне един ден да отработи, други казват десет дни... Обърках се!

Няма никакво основание нито за един ден, нито за 10 дни. 10-те дни са остатъци от соц-а, когато десет дни в предходния, сменяха базата. Именно за това е 21, за да не са нужни тези глупости. Смело- добавка - разликата между заплатите и това е.
#7 | 20.05.2022, 12:01
Публикации: 3713 / 538
Винаги съм се чудел защо се прави тая врътка с изчислението на отпуските, а не се плаща текущата надница. И без друго, като цяло, ако има разлики те са минимални.
#8 | 20.05.2022, 13:03
Публикации: 808 / 51
Винаги съм се чудел защо се прави тая врътка с изчислението на отпуските, а не се плаща текущата надница. И без друго, като цяло, ако има разлики те са минимални.

Защото има Кодекс на труда и НСОРЗ. Ако няма база така - уговореното 177, ал.2, а ако има база - предходен месец. Няма логика да вземат различно възнаграждение за ПГО при еднакви заплати уговорени и еднакви ДТВ с постоянен х-р. И аз съм за такова изменение
#9 | 20.05.2022, 15:50
Публикации: 3713 / 538
То ясно, че има КТ и наредба, чуденето е защо там е така. Напълно безсмислено и утежняващо упражнение.
#10 | 21.05.2022, 23:50
Публикации: 12 / 0
Сега се замислям дали пък в случая не трябва да се приложи чл.21, ал.1?
Всъщност възнаграждението на лицето е било увеличено по време на дългия неплатен отпуск, т.е. за минал период. Просто не знам как се тълкува тази ал.1 и в какви случаи се прилага.
#11 | 21.05.2022, 23:52
Публикации: 12 / 0
Извинявам се, но сега го прочетох по-внимателно!!! Става дума за минал период, в който влиза базовия месец.
#12 | 23.05.2022, 08:52
Публикации: 808 / 51
Извинявам се, но сега го прочетох по-внимателно!!! Става дума за минал период, в който влиза базовия месец.

Колега, ако четете двете алинеи няма да разберете тяхното приложение, за това обяснявам.
ал.1 се прилага, когато със задна дата се увеличава заплата. Например днес да издадете заповед за увеличение от 01.01, ще трябва преизчисление на всички отпуски до момента за 01, 02, 03 и 04 и добавка по ал.1, а по ал.2 увеличението е от 01-во число на месеца, в който се ползва отпуска.
#13 | 23.05.2022, 10:44
Публикации: 12 / 0
Благодаря много за отговорите!

Извинявам се, но колежката ми сега пак взе да ми обяснява, че трябва да отработи поне един ден след неплатения отпуск по новата заплата, за да приложим ал.2. Иначе нямало да има влизане в сила на повишението на заплатата и не можело по ал.2. Вярно ли е това?
Уточнявам, че лицето желае веднага след неплатения да ползва платен отпуск. Първоначално искаше да работи няколко дни, но сега ни уведоми, че му се налага веднага да вземе платен отпуск.
#14 | 23.05.2022, 11:07
Публикации: 12 / 0
Сега се чудя и има ли изобщо право на платен отпуск веднага след неплатен без стаж??? Нали е с прекъснато осигуряване? Или няма значение дали е на работа или в платен отпуск в деня след приключване на неплатения, защото и в двата случая му се възстановят осигурителните права?
#15 | 23.05.2022, 11:11
Публикации: 8112 / 1260
Сега се чудя и има ли изобщо право на платен отпуск веднага след неплатен без стаж??? Нали е с прекъснато осигуряване? Или няма значение дали е на работа или в платен отпуск в деня след приключване на неплатения, защото и в двата случая му се възстановят осигурителните права?
Има право.Прекъсването на осигуряването няма значение в случая
#16 | 23.05.2022, 13:03
Публикации: 808 / 51
Сега се чудя и има ли изобщо право на платен отпуск веднага след неплатен без стаж??? Нали е с прекъснато осигуряване? Или няма значение дали е на работа или в платен отпуск в деня след приключване на неплатения, защото и в двата случая му се възстановят осигурителните права?

Какво общо има осигуряването с отпуска?
#17 | 23.05.2022, 15:26
Публикации: 12 / 0
Осигуряването има общо дотолкова, че ако е прекъснато, не знам може ли да се започне с платен отпуск без отработен поне един ден. Някъде имаше тълкувания от НОИ и МТСП по темата, но не ги намирам. Но мисля, че ако излиза в болничен е нужен един отработен ден, а не за платен отпуск. Така е логично.
И след това остава въпросът необходимо ли е пък да има поне един работен ден, за да се прилага чл.21, ал.2?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група