Издаване на трудова книжка на служител в друг град

06.08.2022, 14:45 1581 9

06.08.2022, 14:45
Публикации: 1 / 0
Здравейте, откриваме магазин в друг град. Чудя се как да процедирам с дневника за трудовите книжки. Договори и длъжностни ще пратя на управителя на магазина и той ще ми ги върне като се разпишат от служителите, но дневника не ми се иска да се разнася. Как процедирате в такива ситуации?
#1 | 06.08.2022, 17:28
Публикации: 4365 / 719
Обратната разписка, стига да е ясно какво се изпраща и кой получава (именно съответното лице), заменя подписа в документа.

Обърнете внимание, че подпис на работника в този дневник се иска само при напускане и връщането на ТК на работника, а не при издаване на книжката и връчването й.
#2 | 08.08.2022, 08:03
Публикации: 2116 / 147
Обратната разписка, стига да е ясно какво се изпраща и кой получава (именно съответното лице), заменя подписа в документа.

Обърнете внимание, че подпис на работника в този дневник се иска само при напускане и връщането на ТК на работника, а не при издаване на книжката и връчването й.

Дневникът е САМО ЗА ИЗДАВАНЕ НА ТРУДОВИ КНИЖКИ. От следва логичния извод, че подписът е САМО ПРИ ПОЛУЧАВАНЕ НА ТК, ако въобще има такава графа в дневника.
#3 | 08.08.2022, 08:04
Публикации: 2116 / 147
Погледнах. В нашия дневник пише - дата и подпис при получаване на тк
#4 | 08.08.2022, 10:49
Публикации: 4365 / 719
Дневникът е за вписване на издадените книжки (чл. 1 ал. 5), а подписът в последната графа - при напускане и окончателно предаване на ТК на работника (чл. 6 ал. 2). Тези две алинеи са основанието за наличие и попълване на дневника... макар че за "Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника..." не е предвидена графа.
#5 | 08.08.2022, 11:59
Публикации: 2116 / 147
Дневникът е за вписване на издадените книжки (чл. 1 ал. 5), а подписът в последната графа - при напускане и окончателно предаване на ТК на работника (чл. 6 ал. 2). Тези две алинеи са основанието за наличие и попълване на дневника... макар че за "Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника..." не е предвидена графа.
Пак повтарям. Дневникът не е за движението на трудовите книжки, а само за удостоверяване факта на издаването им. Ако иска работодателят за прегледност, може и за движението да има. А може просто с протоколи в досиетата.
#6 | 08.08.2022, 11:59
Публикации: 2116 / 147
Дневникът е за вписване на издадените книжки (чл. 1 ал. 5), а подписът в последната графа - при напускане и окончателно предаване на ТК на работника (чл. 6 ал. 2). Тези две алинеи са основанието за наличие и попълване на дневника... макар че за "Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника..." не е предвидена графа.
Тк не се предава при напускане, а при издаване.
Само изрично писмено искане / при мен в самия протокол за предаване/, книжката има какво да прави при работодателя.
#7 | 08.08.2022, 14:17
Публикации: 9297 / 1557
Пак повтарям. Дневникът не е за движението на трудовите книжки, а само за удостоверяване факта на издаването им.
Абсолютно съм съгласна. Това е записано и в НТКТС, чл.1, ал.5. Лично аз вписвам само издадените от мен ТК . При проверка от ИТ  винаги възниква спор защо не са вписани всички движения на ТК, но колкото и да са напористи проверяващите до сега е минавало само с устна препоръка "ама добре е да вписвате всяко движение" и никога с писмена препоръка.
В края на краищата след  като издам ТК на работника, нямам никакви ангажименти към съхранението й. В КТ си е казано, че ТК се съхранява от работника. Ако не я представи за попълване, когато го помоля, ако я загуби или унищожи, процлемът си е негов. Никой не може да ме задължи да приема на съхранение ТК само и само да улесня някого
#8 | 08.08.2022, 14:36
Публикации: 4365 / 719
Това, което съм написал е на основата на НТК. Според мен попълването на четвъртата колона в дневника съответства на изискването на чл. 6 (2),

Чл. 1 (5) Всеки работодател трябва да води прономерован, прошнурован и заверен с неговия подпис и печат дневник за издадените от него трудови книжки съгласно приложение № 1.

Чл. 6 (2) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на работника или служителя. Датата на предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя се отбелязва в дневника за издаване на трудови книжки по приложение № 1.

Приложение № 1 към ал. 5 на чл. 1 и ал. 2 на чл. 6
Дневник за издаване на трудови книжки

Иначе, за движението през годините съм ОК, че не трябва да се вписва. Само издаването и окончателното предаване при напускане.

#9 | 08.08.2022, 15:51
Публикации: 2116 / 147
Добре, ама в нашия дневник няма такава графа. Винаги съм съставял протоколи за движението и когато съхранявам книжката у работодателя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група