Разходи, които не са документално обосновани

15.10.2022, 08:43 2363 11

15.10.2022, 08:43
Публикации: 20 / 0
Имам следното питане. Превишението на стойността на направените от дадена фирма  покупки през 2019г. да речем  над тази на отчетените разходи за материали през посочената година по ОПР и ОВ, с 30 000 лв. при положение, че покупките не са осчетоводени за съответната година, как се третират?  - като разходи, които не са документално обосновани или  при липсата на доказателства, че са използвани за дейността на дружеството, следва, че са използвани от собствениците или свързани с тях лица, при което следва да
намерят приложение разпоредбите на ЗКПО относно скрито разпределение на печалбата? Ако все пак фактурите бъдат предоставени от доставчиците, макар и със закъснение, може ли да се включат в ГДД по чл. 92 от ЗКПО като разход без да има наказателни последствия, или цялата сума от 30 000 л. следва да се посочи в ГДД по чл. 92 от ЗКПО като увеличение на финансовия резултат - разходи, които не са документално обосновани или разходи, които представляват скрито разпределение на печалбата. Не знам кой от двата вариант е по-правилен?
#1 | 15.10.2022, 15:18
Публикации: 4394 / 734
Дали разбрах правилно - през 2019 сте купували разни неща от сметката/касата на фирмата, но нямате фактури за тези суми и купените неща не са влезли в счетоводството? А платените пари осчетоводени ли са? Ако парите са осчетоводени, а купените неща не са - как сте равнили? Или и парите не са осчетоводени? И някъде има издадени към вас фактури (които НАП виждат), които не са отразени във вашето счетоводство?
#2 | 16.10.2022, 20:48
Публикации: 20 / 0
Фактури има, издадени са от доставчиците, само, че същите не са осчетоводени в дружеството и не са посочени в ОПР за 2019 г. Може ли при евентуална проверка да има проблем, при положение, че тези фактури са издадени с получател дружеството, за което отговарям, а не са осчетоводени и това да се счете, че са използвани от собствениците или свързани с тях лица, при което следва да
намерят приложение разпоредбите на ЗКПО относно скрито разпределение на печалбата? Или представляват разходи, които не са документално обосновани?
#3 | 16.10.2022, 23:35
Публикации: 9339 / 1571
Може ли при евентуална проверка да има проблем, при положение, че тези фактури са издадени с получател дружеството, за което отговарям, а не са осчетоводени и това да се счете, че са използвани от собствениците или свързани с тях лица, при което следва да
намерят приложение разпоредбите на ЗКПО относно скрито разпределение на печалбата?
Да, има вероятност за проблем при проверка
Първо - защото от НАП правят засечки между издадените към фирмата фактури и отразените в дневник покупки
Второ - едва ли проблемът ще е личното ползване (ако сте ги отчели сигурно ще платите по-малко, отколкото ако не са отчетени).  Има голяма вероятност проверяващите да решат, че тези покупки са ползвани за дейност "на черно", от която сте получили приходи, но не сте ги отчели. Следват недекларирано ДДС по евентуалните продажби, корпоративен данък върху евентуалната печалба, лихви...
Та по-добре си отчитайте покупките. Било като лично потребление, било като непризнати разходи по ЗКПО. Или ги "продавайте" на ФЛ, което ги е купило.
#4 | 17.10.2022, 11:18
Публикации: 833 / 69
Нали фактурите за покупки - осчетоводявате си ги в текущата година, увеличавате си резултата по ЗКПО и това е. Данъчен кредит няма да ползвате, но ще си ги включите в дневника. Има и други неизвестни, като това как ви се е засякла каса, ако е плащано с фирмени средства...?
#5 | 17.10.2022, 12:59
Публикации: 11962 / 2184
Сумата, за която пишете , е голяма - 30 000 лв.. Не е ясно какъв характер имат разходите. Вижте СС 8 и в случай, че определяте грешката като фундаментална разгледайте раздела Фундаментални грешки и т.7 от СС 8.
#6 | 17.10.2022, 14:09
Публикации: 110 / 20
А вие убедени ли сте,че сте действителен получател на стоките/услугите по тези фактури?
#7 | 18.10.2022, 07:54
Публикации: 20 / 0

Благодаря много за отговора на всички!
#8 | 18.10.2022, 08:50
Публикации: 110 / 20
Добре благодарите,но запитвате ли се ако утре аз поискам фактура на вашата фирма като си купувам материали за ремонта на къщата например? Как ще реагирате като ви потърсят от НАП.
Защото данъчните полагат много усилия да докажат, че няма доставка като отказват ДК, а тук просто една засечка им е достатъчна и ти набиват покупката.
#9 | 18.10.2022, 09:29
Публикации: 723 / 96
Добре благодарите,но запитвате ли се ако утре аз поискам фактура на вашата фирма като си купувам материали за ремонта на къщата например? Как ще реагирате като ви потърсят от НАП.
Защото данъчните полагат много усилия да докажат, че няма доставка като отказват ДК, а тук просто една засечка им е достатъчна и ти набиват покупката.

И как ни съветвате да се предпазваме от това, че не се сещам ?
#10 | 18.10.2022, 09:33
Публикации: 110 / 20
Аз бих поискал от НАП да докажат,че действително съм получател по такава сделка и тя е реално осъществена. Същата процедура като при насрещна проверка по признаване на данъчен кредит.
Защото при нас дистрибутора в колата отпред си пуска кредитно на фактура,която е объркал и не смята за нужно да ни ги даде. А после НАП ме търсят за неотразени кредитни.
#11 | 18.10.2022, 09:36
Публикации: 723 / 96
Аз бих поискал от НАП да докажат,че действително съм получател по такава сделка и тя е реално осъществена. Същата процедура като при насрещна проверка по признаване на данъчен кредит.

Сигурно не Ви се е случвало, за да знаете какво става на практика. Иначе въпросът ми беше как да се предпазим - не, че очаквам рецепта. Като се случи всеки се спасява поединично.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група