Префактуриране на здравни услуги

23.11.2022, 18:09 236 2

23.11.2022, 18:09
Публикации: 1 / 0
Здравейте колеги!
Моля, за вашите коментари и професионално мнение по следния казус!:
Фирма Х с предмет на дейност консултантски услуги по проекти и програми в сферата на здравеопазването, получава фактура от Лаборатирия, за медицински услуги с основание за неначисляване на ДДС, чл.39, т.1 /освободени доставки/.
Фирма Х префактурира услугите, получени от Лаборатория, на фирма Z, търговска фирма в областта на здравеопазването. Към момента, при префактурирането на доставките, получени от Лаборатория, се начислява ДДС.
Има ли законово основание, при префактурирането на доставаката, да не начисляваме ДДС?
Благодаря Ви предварително, за всички мения по въпроса!

 
#1 | 24.11.2022, 11:20
Публикации: 117 / 7
Според    мен основанието за 0ва ставка е необвързано с осн дейност на дружеството. Мед услуги винаги са освободени доставки според чл. 39 ал1 ЗДДС
#2 | 24.11.2022, 11:27
Публикации: 159 / 18
Погледнете и чл. 26 от ЗДДС
(5) Данъчната основа не включва:
...
4. сумите, платени на доставчика за покриване на разходите, направени от името и за сметка на получателя, когато тези суми са посочени изрично в счетоводството на доставчика; доставчикът трябва да разполага с доказателства за действителния размер на сумите и няма право на данъчен кредит по отношение на данъка, който може да е станал дължим при извършването на разходите.

Във вашия случай изглежда, че няма доставка, а по-скоро възстановяване на разходите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група