Обезщетение за неизползван отпуск за майчинство до 2г. и болнични

15.12.2022, 11:50 896 4

15.12.2022, 11:50
Публикации: 4 / 1
Здравейте, имам майка, която ще получава 50% обезщетение - детето е прието в ясла и тя се връща на работа по-рано. Но ме притеснява факта, че детето ще боледува и ще взема болничен за гледане на член от семейството. Това ще доведе ли до спиране на обезщетението за майчинство /50%/ или до неизплащане на обезщетение за гледане на болен член от семейството, предвид факта, че ще се застъпят две обезщетения.
#1 | 15.12.2022, 13:24
Публикации: 45 / 1
От отговор на НОИ.

Майката има право на обезщетението по чл. 54 от КСО за времето, през което работи, както и за времето на отпуск, който не е от същия вид (за отглеждане на дете), включително и за времето на отпуск за временна неработоспособност, за гледане на болен член от семейството (в това число и на болно дете), за бременност и раждане.
#2 | 15.12.2022, 13:51
Публикации: 4 / 1
Благодаря, предполагам, че се приравняват отпуск за гледане на болен член от семейството и обезщетение по този повод.
#3 | 28.12.2022, 13:00
Публикации: 1 / 0
Здравейте, в платен годишен отпуск съм до 02.03.23г. след изтичане на 2г. майчинство, но съм бременна отново. Въпросът ми е трябва ли да се върна на работа след изтичане на отпуска и ако трябва за какъв период или може ведна да излезна в болничен?
#4 | 28.12.2022, 13:48
Публикации: 9370 / 1574
  Докато сте в платен годишен отпуск сте осигурена за общо заболяване и майчинство,  следователно можете да ползвате болничен непосредствено след отпуска. Дори и преди изтичанато на разрешения отпуск, ако здравето Ви го изисква.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група