Договор за покупка продажба на мебели между фирми

05.01.2023, 13:18 835 5

05.01.2023, 13:18
Публикации: 34 / 0
Здравейте! Имам договор за покупко-продажба на мебели между фирми.  В него са вписани всички данни на фирмите, номер и дата на договора и вида му е като фактурата. Фирмата, която купува не е регистрирана по ДДС. Интересувме, този договор ще бъде ли признат от данъчните. Благодаря предварително!
#1 | 05.01.2023, 13:27
Публикации: 34 / 0
Допълвам: към всеки договор има фактури за авансово плащане или плащане по договор № .....
#2 | 05.01.2023, 13:54
Публикации: 4410 / 737
В България има хиляди фирми, нерегистрирани по ЗДДС, не съм чул да имат проблеми с договори, купуване или продаване :) Пък точно за купуване/продаване на мебели договорите са само пожелателни.

ПП Какво означава "вида му е като фактурата"?
#3 | 05.01.2023, 13:56
Публикации: 79 / 10
Договорът няма общо с регистрацията по ДДС. Да не би да ви интересува правото на приспадане на ДК за налични активи към датата на регистрацията по ДДС?
#4 | 05.01.2023, 14:22
Публикации: 34 / 0
Формата на договора е като формата на фактурата. Едно към едно. Имам договор за покупка на мебели. Имам фактури от доставчика за плащане по договор. Мисля да заведа договора в сметка 401, а с фактурите да погася  плащанията. И от тук ми идва притеснението, дали ще имам някакви проблеми с данъчните, че е договор, а не фактура. Другият вариант е да заведа фактурите за плащания по договор, да заведа мебелите в съответната сметка и да приложа договора към фактурите за плащане, за да се вижда какво е платено.
#5 | 05.01.2023, 14:39
Публикации: 4410 / 737
Е нали за плащанията имате разходооправдателен документ - фактури, какво ви притеснява? Договорът е просто споразумение, че нещо ще се случва и колко ще струва. Малко е странно, че формата му е като на фактура, ама все е документ, щом има всички необходими реквизити. Осчетоводявате фактурите и плащанията по тях.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група