Банковата такса за открита сметка - започване на дейността на дружество?

01.03.2023, 04:44 523 2

01.03.2023, 04:44
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

от скоро съм регистрирал ЕООД. Решил съм да се самоосигурявам.
Има ли законова дефиниция, препратка към нещо официално, което дефинира начало на дейността на дружеството, което ще стартира 7-дневния срок за регистрация в НАП по моето самоосигуряване.

В интернет има противоречиви мнения - например издаване на печат като първи разход.
Единственото, което ми изглежда да е близко до официалната дефиниция е т.30 от Допълнителни разпоредби § 1. на Закона за Счетоводството:

Предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период" са предприятия, за които едновременно са налице следните условия:
   а) през отчетния период не са извършвали сделки по чл. 1, ал. 1 от Търговския закон;
   б) през отчетния период не са възникнали условия да бъде признат приход съгласно
    Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти;
   в) не са осъществявали дейност, свързана с инвестиции, производство и/или продажба;
   г) не са осъществявали покупка на стоки и услуги с цел получаване на доходи и печалби.

На това ли е базирано практическото правило за "първи приходи или разходи"?
Конкретният ми въпрос е дали банковата такса след сключен договор за банкиране дава началото на дейността?
#1 | 01.03.2023, 05:57
Публикации: 160 / 22
 Ако по темата има 20 отговора, то ще има 21 мнения. Защо ли? Защото никъде понятието "трудова дейност" не е дефинирано.  Убедена съм , че ще видиш цитати от становища на НАП, но и решение на съда , които са взаимно изключващи се. 
 Попитай си счетоводителя. Той най-добре ще направи преценка за конкретно твоя слуачай. Защо ли? Защото ще ти цитирам пак едно от становищата на НАП.
 "В заключение следва да се отбележи, че упражняването на трудова дейност на лицата по чл. 4 от КСО се установява за всеки конкретен случай в хода на административно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)........ Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ (чл. 37, ал. 1 от ДОПК). "
#2 | 01.03.2023, 18:01
Публикации: 90 / 14
Не
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група