Самоусигуряване при упражняване на свободна професия.

16.03.2023, 08:36 477 2

16.03.2023, 08:36
Публикации: 2 / 0
Привет на всички! Аз съм електротехник по професия и работя в завод на смени. Там съм осигуряван на заплатата, която получавам. В свободното си време упражнявам професия електротехник на повикване. Искам да бъда изряден кън държавата и да си плащам данъците от извършваната от мен дейност. Разбрах, че трябва да се регистрирам като ''freelancer". Искам да попитам какви са вариантите за самоусигуряване в подобен случай? Има ли възможност да не се осигурявам на минималната работна заплата, както например работодател може да осигурява работник само на два часа. Задавам тези въпроси, понеже доходите от моята дейност са непостоянни и би било нерентабилно за мен да заплащам пълния размер на осигуровките при минимална работна заплата. Благодаря предварително!  :smile1:
#1 | 16.03.2023, 09:35
Публикации: 1231 / 73
Зависи върху какъв доход сте осигурен по Трудовия договор. Ако е върху максим.осигур.доход, вие няма да плащате осигуровки като СОЛ. Ако не е върху максимума, ще трябва да се осигурявате поне върху минималния осиг.доход . Примерно по ТД ви осигуряват върху 2000лв. Тогава ще трябва да се самоосигурявате върху 710 лв.
Ако обаче ви осигуряват по ТД върху 3000лв ,тогава ще се самоосигурявате само върху 400лв.
Освен ако не спирате самоосигуряването ,когато не извършвате дейността като ''freelancer" и после отново да подавате ОКд 5 за възобновяване на дейност.
#2 | 16.03.2023, 10:29
Публикации: 2 / 0
Много благодаря за бързия и изчерпателен отговор!  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група