Счетоводство на Земеделски производител ФЛ

23.03.2023, 16:27 1594 6

23.03.2023, 16:27
Публикации: 3 / 1
Здравейте,

Искам да попитам, някой водил ли е счетоводство на земеделски производител ФЛ и как се организират разходните и приходните документи?
Необходимо ли е лицето да събира фактури, касови бележки ПП и др, документи при покупкиа на материали и консумативи ?

По-важното, което ми е необходимо да знам, как отчита и документира прихода си, при положение,че не издава касаво бележка или друг документ за получената сума. Необходимо ли е всичко да бъде получавано по банков път за да има доказателство за получените суми ?

Благодаря  :smile1: !
#1 | 23.03.2023, 23:03
Публикации: 161 / 22
Ако се облага 60:40
 ЗП не е предприятие, следователно не е задължено да води счетоводство по Закона за счетоводството.
 Ако чл.29а от ЗДДФЛ
По общия ред - На основание чл. 2 от Закона за счетоводството, предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред
#2 | 24.03.2023, 09:10
Публикации: 6693 / 664
Аз водя счетоводство на ЗП-та. Тези, които са регистрирани по ЗДДС, дори и да се облагат 60:40 осчетоводявам документите, защото при проверка по ЗДДС ми искат оборотни ведомости, главни книги, аналитични регистри и т.н. За ЗП-та избрали да се облагат като ЕТ - също осчетоводявам документите. За ЗП-та, които не са по ДДС - в една екселска таблица - приходите и определям облагаемия доход след приспадане на признатите разходи.
#3 | 24.03.2023, 14:17
Публикации: 3 / 1
Здравейте,

Много Ви благодаря за отговорите !

Земеделският производител-ФЛ не е предприятие, но е задължен по договор да води счетоводство съгласно Закона за счетоводството, тъй като е получил субсидия по европроект.

Marpan_64, може ли да ми кажете при ЗП-та които не са по ДДС, при продажба на продукцията си , ЗП-то издава ли документ за това? В моят случай става въпрос за пчелар, който не разполага с касов апарат и не издава никакъв документ при продажбата и получаването на прихода.
При вас подобен ли е случая ?

Предварително благодаря !
#4 | 24.03.2023, 15:22
Публикации: 6693 / 664
Имам една пчеларка. За продадената продукция сключва договор с фирмата и в него си пише - плащане по банкова сметка.
#5 | 27.03.2023, 08:54
Публикации: 3 / 1
Радвам се, че има хора като Вас, които помагат ! Благодаря за споделената информация  :smile1:
#6 | 27.03.2023, 09:36
Публикации: 933 / 28
а сега как ще се подават ФО на тези ЗП-ФЛ  в статистиката
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група