ОКД5 - подаване и СОЛ

07.04.2023, 16:37 466 3

07.04.2023, 16:37
Публикации: 20 / 0
Здравейте, отдавна не ми се е случвало да пускам ОКД5 на СОЛ, та въпросите ми са следните:
1. СОЛ ще излезе в продължителен болничен (около половин година) за временна неработоспособност. Когато е в болничен няма пречка да подам ОКД 5 за временно спиране на дейността, нали? Щом е в болнични трябва ли да подавам Д1, изобщо дължи ли само здравни осигуровки през този период?
2. Има 1 лице на ТД - няма пречка то да бъде осигурявано през периода?
3. ежемесечните задължения си остават - подаване на нулева(може би) ДДС декларация и евентуално Д1 и Д6 за лицето по ТД.
4. как стои въпросът с издаването на фактури и получаването на такива? :hmmm:
#1 | 07.04.2023, 17:18
Публикации: 6682 / 662
Как така ще спрете осигуряването? Нали, за да получава обезщетение за нетрудоспособност трябва лицето да е осигурено за фонд ОЗМ.
#2 | 07.04.2023, 17:21
Публикации: 9375 / 1576
1. Няма пречка да подадете ОКД5 за спиране на дейност, но защо да го правите. Ако не спре дейност подава Д1 за болничния и внася само здравни. Говоря за случая когато е СОЛ с ОЗМ.
2. Ако има зададени задачи и не се нуждае от ежедневно ръководство, какво му пречи да работи.
3 и 4. Това не се ли върши от счетоводителя?
#3 | 09.04.2023, 21:02
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, отдавна не ми се е случвало да пускам ОКД5 на СОЛ, та въпросите ми са следните:
1. СОЛ ще излезе в продължителен болничен (около половин година) за временна неработоспособност. Когато е в болничен няма пречка да подам ОКД 5 за временно спиране на дейността, нали? Щом е в болнични трябва ли да подавам Д1, изобщо дължи ли само здравни осигуровки през този период?
2. Има 1 лице на ТД - няма пречка то да бъде осигурявано през периода?
3. ежемесечните задължения си остават - подаване на нулева(може би) ДДС декларация и евентуално Д1 и Д6 за лицето по ТД.
4. как стои въпросът с издаването на фактури и получаването на такива? :hmmm:

Задължително трябва да назначи друг управител
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група